King’s Bounty 2

Dawno, dawno temu, w 1990 roku, pojawiła się na rynku gra King’s Bounty. Nie zrobiła wielkiej kariery i nie stała się przebojem na miarę Prince of Persia czy Wolfenstein 3D, ale zaproponowała pewne rozwiązania, które później przyjęły się na rynku. Bardzo zgrabnie połączyła bowiem elementy strategiczne z konwencją fantasy i zaproponowała rozgrywkę, którą później można było uznać za wstęp do świata Heroes of Might and Magic.

Osiemnaście lat później powstała jej „dorosła” wersja. Konkurencyjna wobec Heroes of Might and Magic i naprawdę udana. Teraz mamy trzecią część serii, dla niepoznaki zatytułowaną King’s Bounty II. Jeszcze bardziej rozbudowaną fabularnie, ale niepozbawioną tego, co zadecydowało o sukcesie serii. Czyli dopracowanej warstwy strategicznej ukazanej w bardzo plastycznej i przyjemnej formie.

Scenariusz gry wciąga. Gracz ląduje w więzieniu, z którego zostaje wypuszczony tylko dlatego, że książę chce mieć człowieka, który przyjrzy się wydarzeniom w Magofabryce w Monpatris. Oczywiście nie pojedzie tam sam. Po drodze stworzy własną armię. Będzie rekrutował rycerzy i kuszników, jak również rozmaite typu „potworów”, od golemów po żywiołaki. No i walczył. A walki toczą się w trybie turowym, jak zawsze, tym razem jednak w odwiedzanych lokacjach, a nie na arenach. Dzięki temu jest ciekawiej, ale też bardziej dynamicznie, gdyż miejsca jest mniej.

Od poprzednich odsłon serii gra różni się też tym, że oferuje więcej swobody. Chwilami wręcz przypomina klasyczne produkcje role-playing. Świat jest ogromny i chwilami sprawia wrażenie żyjącego. Można się tu przysłuchiwać luźnym pogawędkom mieszkańców miasteczek, realizować zadania poboczne, zbierać rozmaite artefakty. Wiele misji można rozwiązać na kilka różnych sposobów, co przekłada się na nieco inny rozwój postaci.

Nowe King’s Bounty to nieco inna gra niż jej poprzedniczki. Bardziej fabularna i mniej bitewna. Ale to nie znaczy, że gorsza. To nadal produkcja, która wciąga i nie pozwala oderwać się od zabawy. Tyle że oferuje nowe atrakcje. Pytanie, czy będą wam odpowiadały…

Fifi

King’s Bounty II, PS4, X1, Switch, PC

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.