Mała (2019)

Skąd się biorą źli szefowie? Ci upiorni dranie, którzy w piętnaście sekund potrafią zmieszać człowieka z błotem, a potem – jak gdyby nigdy nic – pójść na sojową latte bądź do kościółka? Twórcy filmu Mała mają swoją teorię. Źródeł problemu szukają w dzieciństwie i również w dzieciństwie znajdują jego rozwiązanie.

Jordan (Marsai Martin) jako dziecko nosiła potężną szopę na głowie i niezbyt stylowe okulary. Dobrze się uczyła, więc koleżanki jej nienawidziły. Na każdym kroku wycinały jej jakieś nieprzyjemne numery i wreszcie dziewczyna postanowiła, że się odegra. W przyszłości. Szefowymi nikt przecież nie pomiata, dlatego należy dobrze się uczyć, ukończyć prestiżową uczelnię, założyć własną firmę i potem gnoić pracowników. Mścić się na nich za upokorzenia z dzieciństwa. Banał.

Dwie dekady później Jordan (Regina HallNienawiść, którą dajesz) jest dokładnie taką szefową, jaką chciała być. Przebojową i okrutną, traktującą swoich pracowników jak śmieci. Ba, traktującą tak również przypadkowo napotkane dzieci. Jedno z nich głośno wypowiada życzenie, by Jordan znów stała się dzieckiem. I następnego ranka Jordan ponownie ma naście lat, potężną szopę na głowie i niezbyt stylowe okulary…

Filmów opartych na tym motywie było już sporo. W Małej niewiele jest na szczęście szkoły – mała Jordan woli przesiadywać w swojej pracy, nawet jeśli nikt nie traktuje jej poważnie. Największą wadą tej produkcji wydaje się przerysowanie. Bohaterka nie jest przekonująca ani jako prawdziwa nastolatka, ani jako upiorna szefowa, ani wreszcie jako upiorna szefowa uwięziona w ciele nastolatki. Kompletnie niewiarygodna jest również jej późniejsza przemiana.

Monotonia humoru i absurdalność całej historii przeszkadzają. Niewiele jest też żartów, które naprawdę śmieszą – większość sprawia wrażenie wydumanych bądź też pożyczonych z dziesięciu innych filmów. W efekcie Mała rozczarowuje. Lepiej po raz kolejny obejrzeć Dużego z Tomem Hanksem, Znów mam 17 lat czy choćby Zakręcony piątek.

Zobacz, jeśli:

  • Lubisz komedie o powrocie do czasów młodości
  • Uwielbiasz filmy z Reginą Hall

Odpuść sobie, jeśli:

  • Nie lubisz sztuczności w komediach
  • Ani sytuacji, które nie są ani odrobinę wiarygodne.

Michał Zacharzewski

Mała, Little, 2019, reż. Tina Gordon Chism, wyst. Regina Hall, Marsai Martin, Issa Rae, Abbie Gayle, Noree Victoria, Kausar Mohammed, Kayte Giralt, Marley Taylor, Palmer Williams Jr., Caleb Emery, Katelyn Farrugia, Blair Jasin, Karon Riley, Chelsea Hayes, Tone Bell

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Mała (2019)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.