YellowBrickRoad

Chodzenie po ciemnym lesie, które zaserwowali widzom twórcy Blair Witch Project, przyjęło się w branży filmowej. W ciągu ostatnich dwóch dekad powstało co najmniej kilkadziesiąt podobnych horrorów, w mniej lub bardziej udany sposób powielających tę formułę. Niekoniecznie były to produkcje found footage. Niektóre po prostu wykorzystywały motyw błądzenia po lesie jako zabieg mający zbudować klimat. Tak jest chociażby w YellowBrickRoad (pisane razem, bo czemu nie?).

W 1940 roku liczące sobie ponad pół tysiąca osób miasteczko Friar opustoszało. Po seansie Czarnoksiężnika z krainy Oz wszyscy mieszkańcy osady opuścili swoje domy i ruszyli starożytnym szlakiem w las i zniknęli. Policja prowadząca w tej sprawie śledztwo znalazła około trzystu ciał. Większość nieszczęśników zmarła z wyziębienia, choć niektórzy zostali rozszarpani przez nieustalone zwierzęta. Wielu nigdy nie odnaleziono.

Całkiem współcześnie do nowego Friar przyjeżdża półamatorska ekipa filmowa, która planuje nakręcić dokument o dawnych wydarzeniach. Ot, grupka przyjaciół, których kręcą sprawy niezwykłe i dla których zagadkowa tragedia sprzed lat wydaje się niezłą okazją do osiągnięcia sukcesu. Bohaterowie ruszają tym samym starożytnym szlakiem w las. I znów zaczynają dziać się dziwne rzeczy…

Twórcy YellowBrickRoad sięgają po sprawdzone metody straszenia. Trzymają się szaro-burej palety kolorów, operują dziwacznymi dźwiękami, zmuszają bohaterów do panikowania, a przede wszystkim unikają odpowiedzi na pojawiające się pytania. Opowiadają nieśpiesznie i niewiele wyjaśniają. Niby to dobrze, ale z drugiej strony człowiek ma wrażenie, że ogląda film o niczym. Zupełnie jakby autorzy filmu nie mieli pomysłu na zakończenie i w związku z tym je pominęli.

YellowBrickRoad mogłoby nazywać się po polsku Ulicą Nudną. To pasowałoby do tej niezależnej opowieści, która do gustu przypadnie jedynie największym miłośnikom gatunku.

Zobacz, jeśli:
– Podobał ci się Blair Witch Project
– Lubisz filmy o ludziach zagubionych w lesie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz horrorów o niczym
– Niskie budżety cię odrzucają.

Michał Zacharzewski

YellowBrickRoad, 2010, reż. Jesse Holland, Andy Mitton, wyst. Cassidy Freeman, Laura Heisler, Anessa Ramsey, Clark Freeman, Alex Draper, Lee Wilkof, Tara Giordano

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.

Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.