Przeznaczenie

Pochodzące z 2014 roku Przeznaczenie to fajnie zamotany film o podróżach w czasie i przestrzeni. Chwilami może przegadany, ale w piękny sposób pokazujący, jak kruchą rzeczą jest czas i jak trudno manipulować przeszłością.

Głównym bohaterem filmu jest agent (Ethan HawkePrzed północą, Sinister) specjalizujący się w zmienianiu wydarzeń. Likwidowaniu szczególnie tragicznych wydarzeń w spójny i elegancki sposób. Weźmy taki zamach. Był, wydarzył się, wiadomo kto podłożył bombę, wiadomo też, gdzie i kiedy. Ale jak mu zapobiec? Jak daleko się cofnąć i co zmienić, żeby nie doszło do wybuchu i żeby nie zginęli ludzie? Fabuła Przeznaczenia skacze z miejsca w miejsce, z czasu do czasu, zapętla się. Uważnego widza uszczęśliwia, nieco mniej skoncentrowanego wywodzi w pole. Łatwo się tu pogubić.

Teoretycznie Przeznaczenie jest filmem niepozornym. Tanim (5 milionów dolarów), australijskim, pozbawionym fajerwerków. A jednak scenariusz bazujący na krótkim tekście klasyka science-fiction, Roberta A. Heinleina, bardzo skutecznie wciąga i nieraz zaskakuje. Być może dlatego, że pisarz nie ograniczył się do snucia kolejnych teorii dotyczących podróży w czasie i badania ich paradoksów. Zadbał też o emocjonalne tło historii, a także stworzył niezwykłą postać Niezamężnej Matki (Sarah SnookWinchester).

Swoje dołożyli bracia Spierig, którzy zadbali o niezwykle atrakcyjną, wizualną stronę opowieści, oraz nasączyli ją wyczuwalnym klimatem noir. Nie zapomnieli przy tym o budowaniu napięcia oraz postawieniu kilku pytań, nad którymi widz może zastanowić się po seansie. I choć w przedstawionej przez nich wizji można się doszukać kilku nielogiczności czy też dziur, to Przeznaczenie i tak bawi. Nie bez powodu uchodzi za jedną z ciekawszych wariacji na temat podróży w czasie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o podróżach w czasie
– Skomplikowane historie cię nie odstraszają

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz podróże w czasie za absurd i głupotę
– Oczekujesz filmu akcji pełnego efektów specjalnych
– Unikasz obrazów z wątkami LGBT

Michał Zacharzewski

Przeznaczenie, Predestination, 2014, reż. Michael Spierig, Peter Spierig, wyst. Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor, Elise Jansen, Freya Stafford, Christopher Kirby, Cate Wolfe, Alexis Fernandez, Lucinda Armstrong Hall, Jim Knobeloch, Madeleine West, Tyler Coppin, Christopher Sommers, Dennis Coard, Hayley Butcher, Vanessa Crouch

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.

Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Przeznaczenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.