Escape Room: Najlepsi z najlepszych

Pierwsza część Escape Room: Najlepsi z najlepszych ominęła polskie kina z powodu tragedii, do jakiej doszło w 2019 roku w Koszalinie. Część druga do kin dotarła. Niepotrzebnie, bo to nieudana kontynuacja. Pod każdym względem słabsza od oryginału, powielająca jego błędy i popełniająca nowe.

Pewnie nie zdradzę wielkiej tajemnicy, kiedy napiszę, że pułapki z pierwszej części przeżyły dwie osoby, Zoey (Taylor Russell) i Ben (Logan Miller). W niejasny sposób udaje im się trafić na ślady kolejnego escape roomu korporacji Midas, tym razem w Nowym Jorku. Zamiast wysłać na miejsce policję albo przynajmniej wynająć paru fachowców od czarnej roboty, jadą grzecznie na miejsce. Pewien ćpun zwabia ich do metra, gdzie trafiają do wagonu ze… zwycięzcami innych escape roomów zbudowanych przez korporację Midas.

Wagonik okazuje się pułapką, a na bohaterów czeka kilkanaście kolejnych zagadek. Frajdy z ich rozwiązywania widz nie ma żadnych, bo nie ma czasu ani niezbędnych informacji na wspólną zabawę z bohaterami. Może jedynie obserwować, jak ich niekiedy kuriozalne pomysły okazują się trafione. Oczywiście znów nie wszystkim uda się przeżyć. Fanów Piły rozczaruje jednak fakt, że Escape Room: Najlepsi z najlepszych nie epatuje dosłownością. Wielu zgonów na ekranie po prostu nie widać.

Escape Room: Najlepsi z najlepszych jest efektowny. Niektóre lokacje z zagadkami zaskakują pomysłowością i przewrotnością, choć są chyba nieco mniej oryginalne od tych z części pierwszej. Sama historia nie ma sensu. Przygotowanie tak niesamowitych pułapek wymagałoby olbrzymiego budżetu i zaangażowania tysięcy ludzi – pytanie, kto chciałby płacić za takie marne show. Tłumaczenie, że „grupka bogatych” jest śmieszne i niedorzeczne. Świadczy jednocześnie o braku pomysłów u scenarzystów i… w sumie stanowi punkt wyjścia do części trzeciej. A potem kolejnych. Bo czemu nie?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz escape roomy
– Nie wgłębiasz się w filmy, po prostu się podczas nich bawisz

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na hardcore’y jak w Pile
– Chcesz zobaczyć film, który trzyma w napieciu

Michał Zacharzewski

Escape Room: Najlepsi z najlepszych, Escape Room: Tournament of Champions, Escape Room: No Way Out, 2021, reż. Adam Robitel, wyst. Taylor Russell, Logan Miller, Deborah Ann Woll, Thomas Cocquerel, Holland Roden, Indya Moore, Carlito Olivero, Matt Esof, Jamie-Lee Money

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.