Prywatna wojna Murphy’ego

Grubo ponad trzy miesiące trwały zdjęcia do Prywatnej wojny Murphy’ego, przejmującego dramatu antywojennego, o tyle nietypowego, że opowiadającego o wydarzeniach rozgrywających się na wodach Ameryki Południowej. Aby go wyreżyserować, Peter Yates zrezygnował z pracy nad… Ojcem chrzestnym. Cóż, z perspektywy lat wydaje się, że podjął właściwą decyzję, zostawiając mafijną opowieść w rękach właściwego reżysera.

Wybrzeże Wenezueli, końcówka drugiej wojny światowej. Murphy (Peter O’Toole Troja, Świt Zulu) jest jedynym ocalałym załogantem okrętu handlowego Mount Kyle, zatopionego przez niemiecki okręt podwodny. Mocno pokiereszowany, jakimś cudem dociera do chrześcijańskiej misji położonej u ujścia Orinoko. Tam zajmuje się nim doktor Hayden (Siân Phillips – Diuna, Valmont), zagorzała pacyfistka uważająca wojnę za szaleństwo.

Ale Murphy tak nie uważa. Zwłaszcza teraz, kiedy jego koledzy zginęli z rąk niemieckich siepaczy. Mężczyzna jest przekonany, że u-boot, który zatopił jego statek, wpłynął do zatoki i znajduje się gdzieś w pobliżu. A to oznacza, że wciąż można się zemścić na jego załodze. W tej misji Murphy’emu zgadza się pomóc ranny pilot wodolotu, który rozbił się gdzieś w pobliżu.

Prywatna wojna Murphy’ego powstała na podstawie wydanej dwa lata wcześniej książki Maksa Catto, ale mnie przypominała klasyka literatury, Moby Dicka. Rolę białego wieloryba grał oczywiście okręt podwodny, ale szaleństwo głównego bohatera było niezwykle podobne do tego, które zawładnęło kapitana Ahaba. Trudno również nie docenić dobrych zdjęć i niezłej, pasującej do klimatu filmu muzyki. I choć obraz ma już pół wieku na karku, nadal intryguje i nie pozwala na nudę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare kino wojenne
– Potrafisz docenić egzotykę
– Interesuje cię literatura

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz strzelanin i fajerwerków

Michał Zacharzewski

Prywatna wojna Murphy’ego, Murphy’s War, 1971, reż. Peter Yates, wyst. Peter O’Toole, Philippe Noiret, Horst Janson, Siân Phillips, Ingo Mogendorf, John Hallam, Harry Fielder, George Roubicek

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.