Inwazja obcych

To w sumie zaskakujące, jak wiele powstaje dziś filmów banalnych. Pozbawionych wszystkiego, choćby nawet pomysłu. Inwazja obcych nie jest jakimś arcydziełem, ale przynajmniej pomysł ma. Czuć, że twórcy chcieli opowiedzieć ciekawą historię i starannie zaplanowali, w jaki sposób przykują uwagę widza do ekranu. Jak zadbają o to, żeby się nie nudził.

Typowy lokalny market gdzieś w Arizonie. Późny wieczór, słońce przestało już palić i schowało się za horyzontem. Ostatni klienci właśnie kończą robić zakupy, a menedżer ogłasza przez megafon, że należy już kierować się do kas. Nagle do budynku wpada sześciu zamaskowanych bandytów. Zabijają jednego z pracowników, zaś pozostałych klientów i kasjerów terroryzują bronią.

Nie chodzi im o kasę. Kogoś szukają. W końcu udaje im się zidentyfikować cel, jedną z kobiet, która momentalnie rzuca się do ucieczki. Również i ona ginie. Tymczasem ukrywający się wśród półek policjant zabija jednego z napastników i wzywa posiłki. Intensywny początek filmu Inwazja obcych naprawdę może się podobać. Nie brakuje w nim napięcia. Twórcy skutecznie maskują niski budżet i całkiem sprawnie opowiadają wartko toczącą się historię.

Tytuł jest spoilerem. Zarówno oryginalny, jak i polski. Zresztą nie jest to wielki spoiler, bo zaraz na początku dowiadujemy się, że tak naprawdę chodzi o kosmitów. Napastnicy mają tego świadomość i starają się ich wybić. Całe otoczenie tej świadomości nie ma i prawdopodobnie nie powinno mieć. I jasne, napięcie z czasem się rozmywa, zaś zakończenie okazuje się przewidywalne. Niezłe, ale mimo wszystko klasyczne. Kto wie, może to właśnie lepszy finał pozwoliłby Inwazji obcych zyskać większą popularność? Bo obecnie to niezłe, ale mocno niszowe kino science-fiction.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz niskobudżetowe kino science-fiction (takie z pomysłem)
– Kochasz prowincjonalne markety

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów o inwazji kosmitów
– Irytują cię tanie efekty specjalne            

Michał Zacharzewski

Inwazja obcych, Alien Raiders, 2008, reż. Ben Rock, wyst. Carlos Bernard, Mathew St. Patrick, Courtney Ford, Rockmond Dunbar, Tom Kiesche, Joel McCrary, Bryan Krasner, Bonita Friedericy

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.