October Faction S01 (serial)

October Faction to ekranizacja komiksu pod tym samym tytułem. Zrealizował ją Netflix, nie wydając zbyt wiele pieniędzy na efekty specjalne. Nie jest to więc drugie Locke & Key tak pod względem realizacyjnym, jak i fabularnym. Na szczęście serial ogląda się całkiem nieźle, o ile przymknie się uwagę na naiwności scenariusza oraz wszechobecną polityczną poprawność.

Fred i Deloris są małżeństwem i mają dwójkę nastoletnich dzieci. Poznajemy ich, kiedy przyjeżdżają do niewielkiego Barrington-on-Hudson na pogrzeb ojca mężczyzny. Fred najchętniej odpuściłby sobie tę imprezę. Z papą był w kiepskich stosunkach, zaś młodości spędzonej w położonej na uboczu posiadłości nie wspomina najlepiej. Nieoczekiwanie zostaje jej nowym właścicielem i chyba tylko dlatego podejmuje decyzję, by spróbować w miasteczku zamieszkać.

Jednego o Fredzie i Deloris jeszcze nie wiecie. Oboje tylko pozornie są nudnymi rodzicami. Tak naprawdę pracują dla tajnej agencji zwanej Presidio, trudniącej się chronieniem ludzkości przed żyjącymi na ziemi potworami. Obojgu zdarza się więc zarżnąć podejrzaną parę w sklepie albo wziąć udział w krwawej strzelaninie w jakimś mrocznym zaułku. Dzieci oczywiście nic o tym nie wiedzą. Prawdopodobnie nie odziedziczyli po nich predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Albo też owe predyspozycje jeszcze się nie ujawniły…

Oczywiście predyspozycje się ujawnią i będzie miało to związek z groźną wiedźmą, która pojawi się w okolicy. Zanim jednak do tego dojdzie, autorzy October Faction poświęcą kilka odcinków na przedstawienie świata i bohaterów, opisanie problemów dzieci trafiających do nowej szkoły (Geoff jest gejem, a Viv ma trudności w zawiązywaniu znajomości), a także samego funkcjonowania Presidio. Serial jest lekki. Nie trzyma w napięciu i nie przeraża, bywa boleśnie przewidywalny, ale nie nudzi. Klasyczne guilty pleasure.

Zobacz, jeśli:
– Jakimś cudem znasz komiks
– Lubisz seriale lekkie, zabawne, niezbyt skomplikowane

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz netfliksowej politpoprawności

Michał Zacharzewski

October Faction, 2020, tw. Damian Kindler, wyst. Tamara Taylor, J.C. MacKenzie, Gabriel Darku, Maxim Roy, Aurora Burghart, Stephen McHattie, Megan Follows, Michelle Nolden, Anwen O’Driscoll

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.