Wiatr

Filmów ukazujących piękno żeglarstwa nie ma wiele. Po prostu nie kręci się ich i tyle. Jeśli jachty pojawiają się w jakiejś produkcji, to najczęściej stanowią symbol statusu majątkowego bohaterów bądź epizodyczne miejsce akcji. Dlatego właśnie obrazy takie jak Wyprawa Kon-Tiki czy Na głęboką wodę są dla miłośników sportów morskich tak wyjątkowe. A Wiatr? Wiatr szczególnie…

Obraz Carrolla Ballarda opowiada o regatach z połowy lat 80. XX wieku. Autentyczną historię nieco zmienia i fabularyzuje, to znaczy skupia się na ludziach, nie zaś zawodach. Will Parker (Matthew ModineDom na Wzgórzach Pacyfiku, Podwodna pułapka) od dzieciństwa marzy o żeglowaniu i owo żeglowanie trenuje. Kiedy wreszcie dostaje się do broniącej tytułu załogi, w kluczowym momencie popełnia błąd i rywalizację przegrywa. Nie poddaje się i postanawia raz jeszcze powalczyć o trofeum.

W żeglarstwie nie jest to oczywiście takie proste. Nie wystarczy pojawić się za rok na starcie i z uśmiechem na ustach postawić grot. Najpierw trzeba bowiem zdobyć pieniądze od sponsorów i wybudować jacht, który będzie w stanie zmierzyć się z konstrukcjami innych zawodników. Do tego jeszcze zebrać utalentowaną załogę i zgrać ją, ćwicząc w nieskończoność. To wszystko wymaga czasu, a Ballard wplata w tę historię byłą dziewczynę Parkera, Kate (Jennifer GreyWirujący seks, John z Cincinnati) oraz ponętną córkę milionera (Rebecca Miller). Dzieje się.

Mogę się zgodzić, że film momentami przynudza. A raczej nie tyle przynudza, co nieśpiesznie opowiada historię obyczajową. Nadrabia natomiast regatami świetnie sfilmowanymi przez Johna Tolla. Na dużym telewizorze – albo najlepiej na kinowym ekranie – sceny te wyglądają oszałamiająco i na długo zapadają w pamięć. Dzięki nim Wiatr stanowi wspaniałą reklamę żeglarstwa i nikogo nie pozostawia wobec tego sportu obojętnym.

Choć ja osobiście wolę Mazury i nieco spokojniejsze żeglowanie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz żeglarstwo
– Nie wiesz, czy lubisz żeglarstwo
– Masz jacht i nie zawahasz się go użyć

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz filmów o wodzie


Michał Zacharzewski

Wiatr, Wind, 1992, reż. Carroll Ballard, wyst. Matthew Modine, Jennifer Grey, Cliff Robertson, Stellan Skarsgård, James Rebhorn, Ned Vaughn, Rebecca Miller, Ron Palillo, Matt Malloy, Elmer Ahlwardt, Jack Thompson, Ken Kensei, Bill Buell, Eric Bruno Borgman

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.