Egzorcysta 2: Heretyk

Pierwsza cześć Egzorcysty uchodzi za jeden z najważniejszych horrorów lat siedemdziesiątych. Wielki przebój, a zarazem film, który stał się wzorem dla innych twórców i na przestrzeni lat był wielokrotnie kopiowany. Jak to możliwe, że część druga się nie udała? Przecież za Egzorcysta 2: Heretyk odpowiadał utalentowany John Boorman, a na planie pojawili się Richard Burton, Max von Sydow i James Earl Jones?

Akcja filmu toczy się cztery lata po wydarzeniach z części pierwszej. Regan McNeill (Linda Blair) dzięki terapeutycznym sesjom prowadzonym przez doktor Tuskin (Louise Fletcher) zapomniała już o tragicznych wydarzeniach, których była świadkiem i w pewnym sensie przyczyną. Tymczasem po drugiej stronie globu ojciec Lamont (Richard Burton) otrzymuje od kardynała zadanie zbadania okoliczności śmierci księdza Merrina (Max von Sydow). Oznacza to dla niego konieczność przesłuchania Regan. Wniknięcia do jej pamięci…

Młodziutka Linda Blair błysnęła w pierwszym filmie. Wydawała się niesamowitą aktorką, wciąż jeszcze nieoszlifowanym talentem, który miał za chwilę wybuchnąć. W Egzorcyście 2 wypada bardzo przeciętnie. Przypomina młodą Miley Cyrus z telewizyjnych seriali Disneya – zarówno fizycznie, jak i za sprawą irytującej aktorskiej maniery. Jednak to nie ona jest najsłabszym ogniwem filmu. Szwankuje przede wszystkim nieciekawy scenariusz, w którym niewiele się dzieje. Dialogi są złe, pomysły fabularne naciągane, a klimatu znanego z pierwszej części nie ma.

Podobno już podczas pierwszych pokazów Egzorcysty 2 publiczność śmiała się do rozpuku. Niektórzy krytycy pisali zaś, że to najgorszy film roku i najgłupsza kontynuacja w historii. Wśród widzów krążyły legendy, że Burton przychodził na plan pijany, gdyż nie był w stanie na trzeźwo wypowiadać bezsensownych zdań, które wkładali w jego usta scenarzyści. Oczywiście sporo w tych twierdzeniach przesady, jednak nie da się ukryć, że obraz Johna Boormana rozczarowuje. Należy do najbardziej nieudanych sequeli w historii kina. Wielka szkoda, bo oryginał był przecież niesamowity.

Zobacz, jeśli:
– Oglądasz wszystkie horrory, jak leci
– Piszesz pracę o nieudanych kontynuacjach

Odpuść sobie, jeśli:
– Podobała ci się część pierwsza i nie chcesz zepsuć dobrego wrażenia

Michał Zacharzewski

Egzorcysta 2: Heretyk,
Exorcist II: The Heretic, 1977, reż. John Boorman, wyst. Linda Blair, Richard Burton, Louise Fletcher, Max von Sydow, Kitty Winn, Paul Henreid, James Earl Jones, Ned Beatty, Belinda Beatty

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

2 uwagi do wpisu “Egzorcysta 2: Heretyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.