Nawiedzony dwór w Bly S01 (serial)

Nawiedzony dwór w Bly to kolejny gotycki dramat, horror i zarazem romans wyprodukowany przez Mike’a Flanagana. Poprzedni serial – Nawiedzony dom na wzgórzu – spotkał się niezwykle ciepłym przyjęciem widzów. Ten już tak dobry nie jest, ale wciąż opowiada zajmującą historię, która później zapada w pamięć.

Przenosimy się do Londynu z lat osiemdziesiątych. Dani (Victoria Pedretti) uciekła tu z Ameryki. Nie chce tam jeszcze wracać, dlatego przyjmuje propozycję pana Wingrave’a (Henry Thomas) i zgadza się zostać opiekunką i nauczycielką dzieci jego zmarłego brata. Flora i Miles mieszkają w tytułowym dworze położonym na angielskiej prowincji. Dwa lata wcześniej w tragicznym wypadku zginęli ich rodzice, a niedawno poprzednia opiekunka utopiła się w pobliskim stawie.

Dworem zajmuje się Hannah (T’Nia Miller), elegancka czarnoskóra kobieta, która – jak się wydaje – przeżyła w życiu niejedno rozczarowanie. Dlatego niechętnie opowiada o swojej przeszłości i często odwiedza położoną nieopodal dworu kapliczkę. Jamie (Amelia Eve) odpowiada za ogrody otaczające posiadłość, zaś Owen (Rahul Kohli) jest kucharzem. Kiedyś pracował w najlepszych restauracjach, teraz mieszka w wiosce nieopodal i opiekuje się ciężko chorą matką.

Tragiczna przeszłość żyjących, jak i nieżyjących mieszkańców dworu odsłania się powoli i zaspakaja potrzeby tych, którzy liczą na wątki dramatyczne. Nawiedzony dwór w Bly jest też romansem i oczywiście horrorem, chociaż niezbyt strasznym. Bliższy jest powieści gotyckiej, w której ważniejsza jest atmosfera, a nie tandetne jump scare’y. I tą atmosferę udaje się twórcom skutecznie wykreować. Trudno też nie docenić ich sprawności realizacyjnej, dobrego prowadzenia dziecięcych aktorów, fajnych zdjęć i nastrojowej muzyki.

Dlaczego więc Nawiedzony dwór w Bly nie jest produkcją tak udaną jak Nawiedzony dom na wzgórzu. Przede wszystkim dlatego, że jest zbyt długi. W tej opowieści nie ma materiału na dziewięć odcinków, dlatego opowieść niepotrzebnie ciągnie się i chwilami nuży. Brakuje tu też większej dawki grozy. Serial nie zaskakuje… na szczęście ogląda się go przyjemnie, a bohaterów daje się polubić. A to przecież ważne, skoro ma się z nimi spędzić te osiem godzin.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz gotyckie romanse grozy
– Stare angielskie dwory wydają ci się atrakcyjne
– Nie oczekujesz scen mrożących krew w żyłach

Odpuść sobie, jeśli:
Nawiedzony dom na wzgórzu nie przypadł ci do gustu

Michał Zacharzewski

Nawiedzony dwór w Bly, The Haunting of Bly Manor, 2020, wyst. Victoria Pedretti, Benjamin Evan Ainsworth, Amelie Bea Smith, Henry Thomas, Oliver Jackson-Cohen, Amelia Eve, T’Nia Miller, Rahul Kohli, Tahirah Sharif, Carla Gugino, Jim Piddock, Lynda Boyd, Alex Essoe, Christie Burke

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

2 uwagi do wpisu “Nawiedzony dwór w Bly S01 (serial)

  1. Bardzo podobały mi się oba seriale, choć wolałam niektórych aktorów bardziej oglądać w hounting of a hill house niż tutaj. Bardzo za to przypadła mi do gustu Hannah. Sceny z zapętlanie się rozmów były naprawdę wciągające.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.