Krzyk 3

Krzyk 2 należał do tych nielicznych kontynuacji, które okazały się lepsze od oryginału. Stąd kompletnie nie dziwi mnie, że powstała część trzecia (a później jeszcze czwarta). I ta trzecia część jest ciekawa, sprawnie zrealizowana, dająca widzowi satysfakcję. Niestety, widać już u niej pierwsze symptomy dość popularnej choroby, jaką jest wyczerpanie formuły.

Sidney Prescott – główna bohaterka serii –  wciąż nie może się pozbierać po przeżytej traumie. W końcu straciła kilkoro przyjaciół z rąk mordercy w charakterystycznej, upiornej masce i sama też o mały włos nie zginęła. Nic dziwnego, że wciąż boi się o życie i ukrywa się przed światem w domu pełnym nowoczesnych zabezpieczeń. Sidney obawia się, że morderca w każdej chwili może wrócić. W końcu każdy może narzucić czarny płaszcz, założyć maskę i sięgnąć po ostry nóż…

Twórcy Krzyku 3 sięgnęli po ten sam przepis co poprzednio. Stworzyli kolejnego zamaskowanego mordercę, z którym walczą ci sami ludzie (prócz Sydney są to policjant Dewey i dziennikarka Gale Weathers) za pomocą tych samych metod. Twórcy zadbali też o podobną, meta-filmową otoczkę. Część akcji dzieje się więc na planie filmu Cięcie 3, będącego wariacją na temat morderstw z pierwszego i drugiego Krzyku, co daje okazję do kilku niezłych żartów. W dodatku w epizodach pojawiają się Carrie Fisher, Kevin Smith czy Jason Mewes. Wówczas postacie kultowe.

Szkoda więc, że trochę zmieniły się proporcje. W Krzyku 3 więcej jest humoru, ten zaś rozładowuje napięcie i tym samym niweluje klimat zagrożenia. Nie zaskakuje też scenariusz. Niby „podstawową regułą części trzecich jest brak reguł”, a jednak opowiedziana historia jest przewidywalna. Reżyserowi tylko czasami udaje się zaskoczyć oglądającego. Na szczęście Krzyk 3 wciąż bawi. To inteligentna zabawa z widzem, rozrywka na poziomie, a nie jakaś tam tania hollywoodzka popierdułka…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tę serię
– Kochasz slashery

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz filmowej przemocy
– Zbyt zakręcone historie cię irytują
– Mieszanie humoru z horrorem nie przekonuje cię

Michał Zacharzewski

Krzyk 3, Scream 3, 2000, reż. Wes Craven, wyst. David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Patrick Dempsey, Scott Foley, Lance Henriksen, Jenny McCarthy, Matt Keeslar, Emily Mortimer, Parker Posey, Carrie Fisher, Kevin Smith, Jamie Kennedy, Jason Mewes, Kelly Rutherford, Heather Matarazzo, Liev Schreiber, Patrick Warburton, Scott Foley

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

4 uwagi do wpisu “Krzyk 3

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.