Bandyci czasu

Terry Gilliam jest nie do podrobienia. Facet wywodzi się z trupy Monty Pythona i po jej rozpadzie zaczął pracować na własny rachunek. Kręcił niesamowite, baśniowe widowiska. Brasil, Fisher King, Las Vegas Parano czy Człowiek, który zabił Don Kichota należą do najlepszych z nich. Nieco mniej widzów pamięta o Bandytach czasu z 1981 roku. Tymczasem pomimo czterdziestu lat na karku wciąż się bronią. A ściślej bawią na całego.

Jedenastoletni Kevin ma bujną wyobraźnię i wiecznie zajętych rodziców, którzy nie poświęcają mu zbyt wiele uwagi. Być może nie wiedzą nawet, że chłopak interesuje się historią. Pewnej nocy w jego pokoju pojawia się sześciu karłów, którzy zabierają go na niebezpieczną wyprawę przez kolejne epoki. Chcą się podczas niej wzbogacić, a Kevin… Cóż, dla niego to być może jedyna okazja, by poznać kilka historycznych postaci.

Ot, choćby Napoleona i Robin Hooda. Bandyci czasu stanowią popis niesamowitej wyobraźni Gilliama. Scenariusz jest niezwykły, zaskakujący i autentycznie zabawny (przynależność do Monty Pythona w końcu do czegoś zobowiązuje). Spore wrażenie robią też bardzo plastyczne dekoracje, niesamowite kostiumy czy tradycyjne efekty specjalne, często wykonywane metodami chałupniczymi. Twórcy nie dysponowali zbyt dużym budżetem, a wyczarowali produkcję, która zachwyciła wielu krytyków.

Mam świadomość, że to nie jest produkcja dla wszystkich widzów. Wielu zwyczajnie się od niej odbije. Rozczaruje się specyficznym humorem czy stylem opowiadania, na jaki zdecydował się Gilliam. Inni uznają Bandytów czasu za dzieło chaotyczne i hałaśliwe. Kto wie, może tak naprawdę to opowieść o samych Monty Pythonach? Tajemnicą Poliszynela jest, że filmowe karły zawdzięczają swoje charakterki poszczególnym członkom trupy…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz zakręcone filmy
– Marzysz o spotkanie z Napoleonem
– W twojej szafie mieszka koń

Odpuść sobie, jeśli:
– Z reguły odpuszczasz sobie fajne filmy
– Dzieła Gilliama wybitnie ci nie leżą (tak też bywa)

Michał Zacharzewski

Bandyci czasu, Time Bandits, 1981, reż.   Terry Gilliam, wyst. John Cleese, Sean Connery, Shelley Duvall, Michael Palin, Ralph Richardson, Peter Vaughan, David Warner, David Rappaport, Ian Holm, Michael Palin, Craig Warnock

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Bandyci czasu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.