Osaczeni

Filmów świątecznych mamy mnóstwo. Noworocznych zaledwie kilka. Wyróżnia się wśród nich thriller Osaczeni – zręcznie opowiedziana historia o eleganckim złodzieju obrazów i próbującej przechytrzyć go pani detektyw. A w tle? W tle sylwester 1999 roku i przepiękne wieże Petronas Tower. No i aktorzy, którzy kiedyś mieli wielu fanów.

W Nowym Jorku ginie cenny obraz Rembranta. Wszystko wskazuje na to, że zwinął go Robert MacDougal (Sean Connery Bandyci czasu), jeden z najbardziej znanych na świecie złodziei dzieł sztuki. Problem w tym, że trzeba to jeszcze udowodnić, a świadków jak zwykle nie ma. Kierownictwo dużej firmy ubezpieczeniowej obawia się, że będzie musiało wypłacić odszkodowanie w wysokości ponad 20 milionów dolarów. Dlatego decyduje się na desperacki krok i wysyła do akcji Gin Baker (Catherine Zeta-Jones Ocean’s 12). Kobieta postanawia wciągnąć mistrza w pułapkę…

Osaczeni to jeden z tych filmów, które dobrze się ogląda. Eleganccy, świetnie ubrani bohaterowie, niezłe tempo akcji, inteligentne żarty, mocno naciągane sceny akcji – wszystko to składa się na niezłą, choć oczywiście niezbyt głęboką rozrywkę. Między Connerym (69 lat) i Zetą-Jones (29 lat) nie brakuje chemii, a fabuła całkiem skutecznie kluczy i wije się. Widz pewnie da się parę razy zaskoczyć, parę razy się roześmieje, a może nawet wzruszy.

Pewno za sprawą aktorów Osaczeni przypominają trochę klasyki z lat sześćdziesiątych. Filmy, które zyskiwały dzięki osobowości bohaterów i zgrabnie poprowadzonej akcji. Które nie nadużywały przemocy, a mimo to potrafiły opowiadać w sposób emocjonujący. Jasne, to nie jest wielkie kino, ale co najmniej przyzwoita rozrywka….


Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o złodziejach
– Tęsknisz za Connerym

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na ambitniejsze kino

Michał Zacharzewski

Osaczeni, Entrapment, 1999, reż. Jon Amiel, wyst. Sean Connery, Catherine Zeta-Jones, Ving Rhames, Will Patton, Maury Chaykin, Kevin McNally, Terry O’Neill, Madhav Sharma, David Yip, Tim Potter, Eric Meyers, Rolf Saxon, Tom Clarke Hill, Craig Fong, Kee Thuan Chye

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Osaczeni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.