Córka d’Artagnana

Najmłodszy ze słynnych muszkieterów, niejaki d’Artagnan, nie umarł bezdzietnie. Dorobił się córki, która odziedziczyła po nim talent do wymachiwania szpadą i pakowania się w sytuacje beznadziejne. W 1994 roku Bertrand Tavernier nakręcił o niej film – Córka d’Artagnana to dość tradycyjne w swojej formie widowisko przygodowe wymieszane z komedią. Czuć tu nostalgię za klasycznymi produkcjami płaszcza i szpady, na których reżyser się wychował.

Francja, połowa XVII wieku. Podwładny księcia Crassaca ukrywa się w żeńskim klasztorze. Ścigający o ludzie wdzierają się na teren zgromadzenia i ranią Matkę Przełożoną. Przerażona ich bezczelnością i brutalnością Eloise (Sophie MarceauBraveheart) postanawia poprosić swojego ojca, słynnego d’Artagnana (Philippe Noiret), o pomoc. W tawernie, w której nocuje podczas podróży, poznaje poetę (Nils Tavernier). Mężczyzna postanawia towarzyszyć jej aż do samego Paryża.

Córka d’Artagnana oferuje to, co inne filmy tego gatunku. A więc konne galopady i pojedynki na szpady, pogonie, napaści, fortele i oszustwa. Oczywiście sprawa księcia Crassaca wcale nie jest taka banalna, jak się wydaje. Eloise wpadnie na trop grubszej afery i będzie musiała ją rozwikłać, gdyż jej papa nie do końca będzie sprawą zainteresowany. Cóż, skoro ma już córkę w słusznym wieku, to sam siłą rzeczy jest już niemłody.

Atutem filmu są wątki komediowe, obecne licznie i niekiedy autentycznie udane. Chwilami wręcz ta produkcja ociera się o pastisz, puszczając raz po raz oczko do widza. Aktorzy dobrze się jednak bawią – Noiret w ciekawy sposób portretuje zmęczonego życiem bohatera, Rich zaś półgłówka. Szkoda, że Córka d’Artagnana trąci lekko oldschoolem i młodej publiczności może się zwyczajnie nie spodobać.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy płaszcza i szpady
– Zawsze śniła ci się feministyczna wersja Trzech muszkieterów

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz efektownego, nowoczesnego widowiska
– Lubisz filmy serio

Michał Zacharzewski

Córka d’Artagnana, La fille de d’Artagnan, 1994, reż. Bertrand Tavernier, wyst. Sophie Marceau, Philippe Noiret, Claude Rich, Sami Frey, Jean-Luc Bideau, Raoul Billerey, Nils Tavernier, Charlotte Kady

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.