Eksperci

Czasami dobry pomysł zostaje pogrzebany przeciętnym wykonaniem, a po latach bawi zupełnie coś innego niż chcieliby twórcy. Tak właśnie jest w przypadku Ekspertów, komedii sensacyjnej będącej jedną z ostatnich pamiątek zimnej wojny…

Wyobraźcie sobie, że gdzieś w głębi Rosji istnieje ośrodek szkoleniowy, w którym przygotowuje się agentów do pracy w Stanach Zjednoczonych. Nie robi się im jednak treningów strzeleckich, wykładów ze śledzenia czy na przykład kursów obsługi mikroaparatów. Kandydaci na szpiegów spędzają długie lata w miasteczku stworzonym na wzór amerykańskiego. Uczą się języka, obyczajów, codzienności. Po przerzuceniu do USA mogą momentalnie wtopić się w środowisko i rozpocząć pracę wywiadowczą.

Problem w tym, że coraz częściej zaliczają wpadki. Dowództwo dochodzi do wniosku, że stworzone na początku lat pięćdziesiątych miasteczko zatrzymało się w czasie i dziś przypomina kolonie dla emerytów. Postanawia więc odmłodzić jego ducha i… ściągnąć tytułowych Ekspertów. Dwóch przypadkowych, młodych ludzi uprowadzonych z USA. Balangowiczów i utracjuszy, którzy czują ducha czasu i są na bieżąco z slangiem młodzieżowym, muzyką czy zwyczajami. Travis (John TravoltaMetro strachu, Wujaszek Eddie) i Wendell (Arye Gross) nie wiedzą, że znajdują się w Rosji. Myślą, że trafili na amerykańską prowincję, gdzie mają założyć modny klub!

To mogła być dobra komedia, ale nie jest. Sprowadza się do serii żartów z mody obowiązującej w latach pięćdziesiątych, kuriozalnej sceny tańca oraz przewidywalnej fabuły. Dziś śmiech budzą też fryzury, stroje i zwyczaje Travisa i Wendella, w końcówce lat osiemdziesiątych pewnie jak najbardziej na czasie. Najwyraźniej każde kolejne pokolenie ma ubaw z poprzednich. I chyba tylko dla takiej konstatacji warto Ekspertów obejrzeć.

Zobacz, jeśli:
– Chcesz pośmiać się z lat osiemdziesiątych lub pięćdziesiątych
– Ciekawi cię film, na planie którego Travolta poznał Kelly Preston

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dobrą komedię szpiegowską

Michał Zacharzewski

Eksperci, The Experts, 1989, reż. Dave Thomas, wyst. John Travolta, Kelly Preston, Arye Gross, Jack Ammon, Marc Reid, Charles Martin Smith, Deborah Foreman, Rick Ducommun, James Keach, Brian Doyle-Murray, Mimi Maynard

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Eksperci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.