Gabriel

Zamieszanie, jakie wywołał podział aniołów na te upadłe i cieszące się łaskami, do dziś odbija się czkawką tako w niebie, jak i na ziemi. Filmowcy nieczęsto o tym opowiadają. Osobiście im się dziwię, bo to przecież wdzięczny temat. Dowodzą tego naprawdę udane produkcje w rodzaju Armii Boga czy chociażby Gabriela.

Będąca czyśćcem Ziemia jest tu polem walki pomiędzy aniołami i diabłami. Toczona od wieków wojna nie ma charakteru gigantycznej bitwy, jak mogłoby się wydawać. Obie strony uzgodniły, że mogą wysłać w teren jedynie po siedmiu wojowników, którzy pod ludzką postacią będą próbować przeciągać ludzi na swoją stronę. Z archaniołów ostał się jeszcze tylko Gabriel (Andy Whitfield), który musi pokonać sześciu żyjących upadłych. Przy okazji próbuje dowiedzieć się, jaki los spotkał jego braci.

Atutem filmu jest niewątpliwie klimat. Shane Abbess (Infini) snuje mroczną, bardzo nastrojową opowieść, wyważoną, wręcz oszczędną, pełną niedomówień. Jedną z przyczyn takiego podejścia do tematu był mikroskopijny budżet wynoszący niecały milion złotych. To wystarczyło do zatrudnienia rozpoczynającego swoją aktorską karierę Andy Whitfielda i wyczarowania ciekawej scenerii. Skąpane w deszczu i jednocześnie dławione przez suszę miasto pełne jest niepokojących zaułków i trefnych lokali. Pasowałoby do każdego filmu noir, zwłaszcza że nie brakuje tu femme fatale.

Jasne, Gabriela można się czepiać za niekiedy drewniane dialogi i fabułę, która nie dla wszystkich jest zrozumiała. Obraz pozostaje jednak jednym z niewielu przedstawicieli nurtu new romantic w kinie. Fanom Kruka, Underworld czy Matriksa z pewnością się spodoba. Głęboko w to wierzę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o upadłych aniołach
– Cenisz produkcje stylowe i przemyślane
– Wciąż żałujesz Whitfielda

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz głębokiej produkcji

Michał Zacharzewski

Gabriel, 2007, reż. Shane Abbess, wyst. Andy Whitfield, Dwaine Stevenson, Samantha Noble, Erika Heynatz, Michael Piccirilli, Jack Campbell, Kevin Copeland, Matt Hylton Todd, Brendan Clearkin

Ocena: 7,5/10   

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.