Mamy drugą falę. Falę filmów o koronawirusie. Te z początków epidemii, takie jak Koronawirus: Dziennik z kwarantanny w Pekinie, Koronawirus. Globalne zagrożenie czy Miasta duchów: Koronawirus w północnych Włoszech, pokazywały opustoszałe miasta, rzędy trumien stojących na ulicach i przemęczonych lekarzy, czasami także wojsko próbujące zaprowadzić porządek. Dzisiejsze filmy są już inne. Przyjaźniejsze w odbiorze. Starają się uczyć odpowiednich zachowań, dawać nadzieję, rozprawiać z denialistami i koronawirusowymi płaskoziemcami.
Nakręcony przez brytyjski Channel 4 film dokumentalny Koronawirus: Jak uniknąć drugiej fali prowadzą Chris van Tulleken i Guddi Singh. Każde z nich stara się odwiedzić kilkoro ludzi, nie zawsze naukowców, i porozmawiać z nimi o sytuacji. Dowiedzieć się, czy Wielka Brytania jest już przygotowana na kolejną falę, czy może ona nadejść i co zrobić, by jej uniknąć. W czasie jednej z pierwszych wizyt odwiedzamy szkołę, w której właśnie rozpoczynają się zajęcia. Budynek podzielony jest na tzw. bańki, dzieci z poszczególnych roczników nie spotykają się, w klasach zachowują dystans od nauczyciela.
W Leeds władze wprowadziły wytyczne i starannie kontrolują ich przestrzegania. Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe. Wiele problemów mają obcokrajowcy, zwłaszcza imigranci zmagający się z barierą językową. Na szczęście nie są pozostawieni sami sobie. Zarówno władza, jak i społecznicy i aktywiści starają się im pomagać na każdym kroku. Przekazują informacje, wspierają w przypadku wątpliwości, pełnią role tłumaczy po ewentualnym zachorowaniu. Na pomoc mogą liczyć i ludzie starsi, którzy zdecydowali się izolować.
Ciekawostką opisaną w Koronawirus: Jak uniknąć drugiej fali jest stale udoskonalona aplikacja Test and Trace, która pozwala zapisywać swoje kroki i działania na wypadek zachorowania. Dzięki niej ludzie, którzy choćby nieświadomie mieli kontakt z zarażonym (np. przebywając w jednym lokalu czy autobusie), otrzymują o tym informacje. Mogą więc obserwować się, a także unikać spotkać z bliskimi, którzy zachorować nie powinni. Oczywiście wymaga to większej świadomości społecznej. Bez tego jednak z koronawirusem się nie wygra…
Zobacz, jeśli:
– Nie chciałbyś drugiej fali koronawirusa
– Interesujesz się obecną sytuacją na świecie
Odpuść sobie, jeśli:
– Fale kojarzą ci się jedynie z radiem, wojskiem lub surferami
Michał Zacharzewski
Koronawirus: Jak uniknąć drugiej fali, How to Avoid a Second Wave, 2020, reż. Sally Brindle
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.