Koronawirus. Globalne zagrożenie

Bardzo dobry dokument nakręcony w lutym przez dziennikarzy australijskiego serwisu Four Corners. W Polsce pojawił się już w kilku stacjach telewizyjnych i funkcjonował pod różnymi tytułami. TVP zapowiadał go jako Koronawirus. Globalne zagrożenie, TVN24 jako Koronawirus z Wuhan. Zamknięte miasto. To jeden i ten sam film, ciekawy obraz tego, co się wydarzyło w Chinach.

Film ma kilka wątków. Pierwszym jest sama historia wirusa i walki prowadzonej przez chińskie władze. Zaczęło się prawdopodobnie na jednym z targów żywnościowych w Wuhan. I to niekoniecznie od zjedzonego nietoperza czy łuskowca. Bardzo możliwe, że wirus z nietoperza przeniósł się na pancernika, a ten – krążąc wśród ludzi – rozniósł chorobę dalej. Pacjentem zero z całą pewnością była kobieta, handlarka, która na początku grudnia zaczęła odczuwać objawy podobne do grypy. Była u lekarza, dostała lekarstwa, ale szybko do pracy wróciła. I zarażała… Chorobę przeżyła, dziś jest już zdrowa.

Dosyć szybko młodzi lekarze z Wuhan, głównie znajomi ze studiów, zaczęli dyskutować w sieci o wzroście zachorowań na grypę. Obawiali się SARS, choć pewności mieć nie mogli. Władze umiejętnie wyciszyły ich obawy, nie chcąc siania paniki ani też negatywnych komentarzy dotyczących braku działań rządu. Zareagowały tym samym z opóźnieniem, kiedy choroby prawdopodobnie nie dało już się zatrzymać. Li Wenliang, jeden z organizatorów grupy, miał przez swoją działalność spore problemy. Potem został uznany przez światowe media za bohatera. Dziś już nie żyje.

Koronawirus. Globalne zagrożenie pokazuje też Australijczyka związanego z Chinką i jego próby powrotu do ojczyzny. Szansę na udział w locie dostaje, ale bez narzeczonej. Siłą rzeczy odmawia i podejmuje kolejne próby dostania się do kraju. Gdzieś w tle widać opustoszałe miasto, nagrania ludzi nie radzących sobie z kwarantanną, wynoszonych siłą z domów przez służby w kombinezonach ochronnych. Są dramatyczne ujęcia załamanych, wpadających w histerię lekarzy oraz kobiety stojącej na balkonie i błagającej o jakikolwiek ratunek dla umierającej matki.

To mocny film, ale bardzo na czasie. Pokazuje to, co działo się w Chinach i co wciąż może jeszcze wydarzyć się w Polsce, jeśli nie zachowamy ostrożności. Tak naprawdę nikt nie wie, jak radzić sobie w tej sytuacji. Czy walczyć z chorobą, czy o gospodarkę, której załamanie może okazać się równie dramatyczne. A może istnieje inna droga? O tym dowiemy się dopiero w przyszłości…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz być na czasie
– Nie masz już dość
– Nie boisz się wychodzić z domu
– Widziałeś już Koronawirus: Dziennik z kwarantanny w Pekinie

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś koronawirusowym denialistą
– I tak już żyjesz w stresie

Michał Zacharzewski

Koronawirus. Globalne zagrożenie, Koronawirus z Wuhan. Zamknięte miasto, Coronavirus: How the deadly epidemic sparked a global emergency, 2020, reż. Sean Nicholls

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Film zobacz za darmo na wielu internetowych serwisach. Także po polsku!

 

Jedna uwaga do wpisu “Koronawirus. Globalne zagrożenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.