West Side Story (1961)

Historia West Side Story rozpoczyna się w 1957 roku na Broadwayu. Leonard Bernstein, Arthur Laurents i Stephen Sondheim przygotowują musical bazujący na oryginalnej, szekspirowskiej Romeo i Julii. Przenoszą jednak akcję w czasy współczesne. Bohaterowie są członkami skłóconych gangów młodzieżowych z kolorowej dzielnicy Nowego Jorku, stąd ich miłość wydaje się niemożliwa.

Film trafił na ekrany cztery lata później, poprzedzony sprawnym castingiem. Do każdej ważniejszej roli wybrano aktora, a także wokalistę, który zastępował aktora w partiach śpiewanych. Niektórzy musieli też korzystać z dublerów-tancerzy, w efekcie czego postać kreowały aż trzy różne osoby. Kompletnie nie przeszkadza to jednak podczas seansu; jest wręcz niezauważalne. Dziesięć Oscarów i miano największego przeboju roku tylko to potwierdza.

Akcja West Side Story rozpoczyna się latem 1957 roku na Manhattanie. Dowodzony przez Riffa „biały” gang The Jets wdaje się w zatarg z portorykańskim The Sharks. Awantura kończy się interwencją policji, po której zapada decyzja – spór zostanie rozwiązany na parkiecie podczas zbliżającej się potańcówki. To właśnie tam Tony (Richard Beymer), najlepszy przyjaciel Riffa, pozna Marię (Natalie Wood), siostrę lidera gangu Sharksów, i zakocha się w niej z wzajemnością.

Fabuła może i trąci myszką, ale też w musicalu nie jest najważniejsza. Stanowi jedynie pretekst dla wokalnych oraz taneczno-akrobatycznych popisów aktorów. A te są znakomite. Znakomita jest również muzyka, która mimo upływu lat nie zestarzała się i wciąż wpada w ucho. W tym roku sięgnął po nią Spielberg, przygotowując własną adaptację West Side Story. Pytanie, w jaki sposób chce przelicytować adaptację, którą tuż po premierze obwołano idealną…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz musicale
– Chętnie oglądasz klasykę kina

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość historii miłosnych
– Tańczenie i śpiewanie uważasz za nienaturalne

Michał Zacharzewski

West Side Story, 1961, reż. Robert Wise, Jerome Robbins, wyst. Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris, Ned Glass, Tucker Smith

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “West Side Story (1961)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.