Wikingowie S01 (serial)

Na pierwszym sezonie serialu Wikingowie ciąży w jakimś stopniu jego rodowód. W końcu to serial fabularny zrealizowany dla kanału History, kanadyjskiej stacji telewizyjnej z ambicjami. Pierwsze odcinki nie miały gigantycznego budżetu kolejnych sezonów i starały się bazować na faktach. A ściślej na niepotwierdzonych dokumentami legendach opowiadających o Ragnarze Lodbroku, legendarnym władcy Danii i Wikingu, który na początku IX wieku złupił Paryż i spłodził wielu bohaterów.

Tu oglądamy jego początki. Ragnar razem z żoną i kilkuletnim synem żyje z tego, co wyhoduje na farmie położonej nieopodal malowniczej zatoki. Od czasu do czasu wraz z jarlem Haraldsonem i innymi wojownikami wyrusza na wschód, jednak z każdej wyprawy przywozi coraz skromniejsze łupy. Dlatego coraz mocniej optuje za wyprawą na zachód, ku nieodkrytym dotąd lądom leżącym za morzem, od których słyszał od pewnego podróżnika. Sęk w tym, że Haraldson nie chce o tym słyszeć, a wręcz uważa tego typu głosy za zagrożenie dla swojej pozycji.

Ich konflikt jest głównym tematem większej części sezonu. Drugim, bardziej perspektywicznym, jest spór Ragnara z własnym bratem, ambitnym, lecz żyjącym w jego cieniu Rollo. W tle podziwiać można obyczaje Wikingów, ich dziwne z dzisiejszej perspektywy prawa, wreszcie religię, którą twórcy prezentują za sprawą porwanego przez Ragnara chrześcijańskiego księdza. Są tu wioski i małe miasteczka, wyprawy skromnymi łodziami przez morze, wreszcie krwawe pojedynki i bitwy, a nawet tortury.

Sezon ma dłużyzny. Są odcinki, w których przez długie chwile nie dzieje się zupełnie nic lub prowadzone są rozmowy, które niewiele wnoszą do opowieści. Z drugiej strony Michael Hirst umiejętnie dawkuje emocje. Haraldson szybko staje się postacią znienawidzoną, wydającą sądy kompletnie niezgodne z dzisiejszymi standardami i lekką ręką pozbywającą się ludzi. Problem w tym, że nie ma wyboru, i to podskórnie rozumiemy. Siła dawała władzę, więc jarl musiał być silny.

Atutem Wikingów jest wiedza, jaką sprzedają. Widz sporo dowiaduje się o realiach życia i kulturze w tamtejszym społeczeństwie. I choć pewnie dostrzeże drobne nieścisłości lub pożałuje braku wyjaśnienia niektórych obyczajów, to będzie się bawił dobrze. W końcu kolejne sezony powstały. Ostatni, szósty, ma zakończyć tę serię.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz wikingów
– Lubisz seriale historyczne
– Masz w domu tarczę i miecz

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz ciągłych bitew i gwałtów

Michał Zacharzewski

Wikingowie, Vikings, S01, 2013, tw. Michael Hirst, wyst. Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Jessalyn Gilsig, Gustaf Skarsgard , Gabriel Byrne, George Bladgen, Donal Logue, Alyssa Sutherland, John Kavanagh

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Wikingowie S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.