Tajemnice Scotland Yardu

Tytuł Tajemnic Scotland Yardu zdradza właściwie wszystko. Ten niepozorny dokument, część szerszej serii zatytułowanej Tajemnice Wielkiej Brytanii, opowiada historię słynnej londyńskiej policji. Wyjaśnia przyczyny jej powstania, wspomina najsłynniejsze sprawy, pokazuje procesy, jakie pomogły stworzyć służbę, która stała się później jednym z symboli miasta. Znanym na całym świecie i powszechnie szanowanym.

Scotland Yard powstał w 1829 roku z inicjatywy Roberta Peela, ministra spraw wewnętrznych, a potem premiera Wielkiej Brytanii. Służba była odpowiedzią na rosnącą przestępczość największego miasta świata. Jej przedstawicieli, widocznych z daleka dzięki charakterystycznym strojom, nazywano Bobby lub Peel, w ostateczności Mets (od słowa „metropolitan”). Sama nazwa pochodzi od pierwotnej siedziby organizacji, pałacu Whitehall – jego tylne wyjście znajdowało się przy ulicy Great Scotland Yard. Co ciekawe, w procesie wyboru lokalizacji uczestniczył słynny francuski kryminolog Eugene-Francois Vidocq.

Początkowo policjanci miejscy nie mogli prowadzić śledztw. Ich działalność ograniczała się do patrolowania ulic miasta i reagowania w sytuacjach zagrożeniach. Jednak Peel w tajemnicy przed światem utworzył oddział dochodzeniowy, który poznawał tajniki pracy detektywistycznej. W 1840 roku pojawiła się okazja, by go sprawdzić. Wpływowy polityk, lord William Russell, został zamordowany. Śledczym szybko udało się udowodnić, że włamanie zostało zaaranżowane, a mężczyznę zamordował lokaj. O sprawie zrobiło się głośno; stała się inspiracją dla wielu późniejszych autorów kryminałów. „Zamordował lokaj” przez jakiś czas weszło do języka codziennego.

Dwa lata później Scotland Yard zyskał prawo do prowadzenia śledztw. O wielu z nich pisała światowa prasa, a one same weszły do historii kryminalistyki. Ot, choćby sprawa Franza Müllera, Adama Wortha (pierwowzoru conan-doylowskiego Moriarty), Kuby Rozpruwacza czy pani Crippen. W międzyczasie służba przeprowadziła się do większej siedziby i jako jedna z pierwszych zaczęła korzystać z takich wynalazków jak mikroskop czy sprzęt do porównywania odcisków palców. Policjanci Scotland Yardu jako jedni z pierwszych zaczęli też korzystać z samochodów oraz wykorzystywać łączność radiową.

Dokument Tajemnice Scotland Yardu jest ciekawy, treściwy i sprawnie zrealizowany. W niektórych scenach posługuje się inscenizacją i wykorzystuje aktorów do zobrazowania ważnych postaci, chętnie sięga też po wypowiedzi ekspertów i historyków. Dla miłośników kryminałów i kryminalistyki stanowi ciekawą bombę informacyjną.

Zobacz, jeśli:
– Temat cię interesuje
– Lubisz kryminały

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz dokumentów
– Ze szkockich rzeczy lubisz tylko szkocką

Michał Zacharzewski

Tajemnice Scotland Yardu, Secrets of Scotland Yard, 2013, reż. Susannah Ward

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.