Magazynier

To prosta gra planszowa dla całej rodziny. Gra, która nie wymaga obłędnego refleksu ani znajomości tysiąca zasad. Przydaje się za to umiejętność logicznego myślenia oraz… tabliczki mnożenia. Aby wygrać, trzeba umieć liczyć, analizować, jaki układ zapewni najwięcej punktów.

Pudełko z grą Magazynier nie jest duże. Mieści się w nim 40 tekturowych kart, notes i ołówek do notowania punktacji oraz kilkustronicowa, nieskomplikowana instrukcja. Od razu widać, że najważniejsze są karty. Każda z nich przedstawia sześć skrzynek z towarami, między innymi marchewkami, bananami, truskawkami czy pieczarkami. Niektóre skrzynki są jednak puste, w innych zalęgły się gryzonie (jeden, dwa lub trzy na skrzynkę). Ot, życie.

Przed rozpoczęciem rozgrywki – przewidzianej dla dwóch, trzech lub czterech osób – karty są tasowane i lądują na środku stołu. Trzy pierwsze odkrywa się i układa obok, tworząc tak zwaną rampę rozładunkową. Dodatkowo każdy z graczy otrzymuje po dwie karty ze stosu, oczywiście nie pokazując ich rywalom. Na tym kończą się przygotowania i rozpoczyna się właściwa rozgrywka.

W każdej turze gracz musi wyłożyć przed sobą – czyli w swoim magazynie – jedną z kart. Może to być karta z ręki, karta z rampy rozładunkowej lub pociągnięta w ciemno karta ze stosu. W kolejnych turach dokłada do pierwszej karty w magazynie kolejne. Może je ułożyć tuż obok pierwszej, ale też tak, by częściowo ją przykryć, zasłaniając niepożądane gryzonie, puste skrzynki bądź niepotrzebne mu produkty. W ten sposób tworzy tak zwane grupy, czyli stykające się ze sobą skrzynki z tym samym towarem. Skrzynki z tym samym produktem, które nie stykają się z główną grupą, już do niej nie należą; tworzą oddzielne grupy. Niekiedy równie duże.

Zabawa kończy się, gdy gracze umieszczą w swoich magazynach po osiem kart. Wówczas następuje liczenie punktów. Każdy głośno oświadcza, który towar tworzy u niego największą grupę. Tylko towary wymienione przez graczy będą punktowane, pozostałe nie mają znaczenia. Gracze wyliczają ilość punktów za każdy wymieniony towar, mnożąc liczbę skrzynek największej jego grupy z liczbą grup danego towaru. Potem wyniki się sumuje, odejmuje kary za szczury i… wynik gotowy.

Przeciętna rozgrywka trwa kilkanaście minut i jest wciągająca, zwłaszcza jeśli gra się z dzieciakami. Dla starszych gra Magazynier może wydać się ciut zbyt łatwa i za bardzo losowa, w dodatku brakuje jej wrogiej interakcji. Sprawdza się jednak, gdy ma się pół godziny!

Joel

Magazynier, Nasza Księgarnia

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Magazynier

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.