Lair

W swojej podróży po produkcjach z Playstation 3 zapędziłem się właśnie do świata zniszczonego kolejnymi eksplozjami wulkanów. Nie tylko położyły one kres istniejącej tam cywilizacji, ale też doprowadziły do jej podziału na dwa zwalczające się plemiona, biednych Mokai i bogatą Asylię. Najważniejsze w Lair są jednak… smoki. To one pełnią rolę wierzchowców oraz machin wojennych. Jednego z nich dosiada również i gracz.

Lair ukazało się w 2007 roku i w założeniach pełniło rolę demonstracji możliwości pada od Playstation 3. Otóż sunącym w powietrzu smokiem sterowało się nie za pomocą gałki (dla której wsparcie pojawiło się dopiero później), a poprzez wychylanie pada w odpowiednią stronę bądź szybkie poruszanie nim. Przyzwyczajenie się do tego zajmuje trochę czasu, ale nie jest złe. Po pewnym czasie wydaje się wręcz naturalne, zwłaszcza że smok nie jest stworzeniem szybkim i nie wymaga bardzo precyzyjnych manewrów.

Gra podzielona jest na etapy odsłaniające kolejne epizody z toczącego się konfliktu. To oczywiście kolejne bitwy, podczas których trzeba niszczyć nie tylko smoki wroga, ale i morskie potwory, statki czy chociażby machiny wojenne przeciwnika. Narracja budowana jest w sposób ciekawy, także lokacje mają efektowne elementy. Tu pojawia się zamek, tam wielka, kamienna głowa z miotaczami ognia, gdzie indziej potężne miasta. Wrażenie robi też fauna, między innymi olbrzymie byki bojowe czy szybujące majestatycznie w powietrzu wielorybo-manty.

Co prawda Lair nie dysponuje systemem achievementów, ale całkiem umiejętnie motywuje do dalszej gry. Niejako przy okazji opowiada też historię świata i toczącego się konfliktu, pokazuje różnorodność przyrodniczą, stawia coraz trudniejsze wyzwania. Umożliwia też korzystanie z PSP podczas zabawy (w trybie Remote Play). Kto lubi smoki, może śmiało wrócić do tej produkcji, zwłaszcza że na internetowych aukcjach można ją kupić za dychę.

Fifi

Lair, Factor 5, PS3

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.