Dzieci Hitlera

Spokojnie. Hitler nie miał dzieci, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Godzinny film dokumentalny Dzieci Hitlera to opowieść o dzieciach i wnukach czołowych niemieckich polityków, wówczas współpracowników fuhrera. Jakie były ich losy i jak wspominają swoje dzieciństwo? Na ile przeszłość odcisnęła na nich swoje piętno i co sądzą o swoich przodkach?

Hitler zmarł bezpotomnie, jednak jego współpracownicy zakładali rodziny i wychowywali dzieci. Twórcom tego niemiecko-izraelskiego dokumentu udało się dotrzeć do bliskich tak wpływowych osobistości III Rzeszy jak Heinrich Himmler, Hans Frank, Hermann Göring, Amon Göth czy Rudolf Höss. Niektórzy niewiele pamiętali z okresu wczesnej młodości – i trudno tego nie rozumieć, skoro w czasie drugiej wojny światowej mieli zaledwie kilka lat. Inni podzielili się wspomnieniami, choć często nie do końca rozumieli, czym zajmują się ich ojcowie.

Katrin Himmler, siostrzenica Heinricha, tuż po wojnie poświęciła się nauce języków obcych. Chciała ukryć swoje korzenie; stać się kimś innym niż była. Ostatecznie wyszła za mąż za izraelskiego Żyda, jedną z ofiar holocaustu. Napisała też książkę o swoim dzieciństwie, w której próbowała rozprawić się ze swoją przeszłością. Dawna rodzina zerwała z nią wówczas wszelkie kontakty. Niklas Frank, syn Hansa Franka, gubernatora okupowanych ziem polskich, napisał kilka książek o zbrodniach nazistów i do końca życia opowiadał o tym uczniom niemieckich szkół podstawowych i średnich.

Bettina Göring posunęła się jeszcze dalej – wyjechała do Nowego Meksyku i na wszelki wypadek poddała sterylizacji, by przypadkiem nie narodził się żaden nowy Göring. Monika Goeth długo nie była świadoma zbrodni swojego ojca. Unikała informacji od nim, odcięła się od przeszłości. Dlatego podczas projekcji Listy Schindlera przeżyła wstrząs i długo nie mogła się po nim pozbierać. Kiedyś też zakochała się w przystojnym barmanie. Wkrótce odkryła, że był jednym z więźniów jej ojca. A Rainer Höss wybrał się z realizatorami Dzieci Hitlera do obozu koncentracyjnego, by na oczach kamery zmierzyć się z przeszłością.

To ciekawy dokument. Pokazuje bliskich największych niemieckich zbrodniarzy XX wieku. Dzieci, które podczas wojny miały zaledwie kilka lat i siłą rzeczy nie przyłożyły ręki do holocaustu. Jednak wojna odcisnęła na nich swoje piętno. Nie pozwoliła im normalnie żyć, cieszyć się szczęściem. One też były ofiarami Hitlera…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się wojną
– Lubisz dokumenty historyczne
– Ciekawi cię psychologia i losy ludzkie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na tanią sensację

Michał Zacharzewski

Dzieci Hitlera, Hitler’s Children, 2012, reż. Chanoch Zeevi

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk. 

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Dzieci Hitlera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.