Przysięga Hitlerów

Intrygujący tytuł jak na dokument. Przyciągający jak magnes. Emmanuel Amara skupia się w nim na rodzinie Hitlera. Ten, jak wiadomo, umarł bezpotomnie, ale miał przecież rodzeństwo. Braci i siostry. Czy Hitlerowie wciąż żyją? Ilu ludzi dzieli z nim geny? I czym jest tytułowa Przysięga Hitlerów (albo Pakt Hitlerów, jak chciała konkurencyjna telewizja)?

Alois, ojciec przyszłego wodza III Rzeszy, doczekał się ośmiorga dzieci: Aloisa juniora, Angeli, Gustawa, Idy, Ottona, Edmunda, Pauli i wreszcie Adolfa. Gustaw i Ida umarli na dyfteryt, zanim jeszcze nauczyli się dobrze chodzić. Otto z powodu wodogłowia nie przeżył roku, zaś Edmund odszedł w wieku sześciu lat. Jedynie Alois, Paula, Angela i Adolf dożyli dorosłości. I Alois i Angela mieli dzieci.

Syn Aloisa, William Patrick Hitler, urodził się w 1911 roku. Bratanek Hitlera wychowywał się w Liverpoolu, gdzie jego ojciec zamieszkał jeszcze przed wojną. Z wujem długo nie utrzymywał żadnego kontaktu. Dopiero kiedy ten zaczął robić karierę polityczną, wybrał się do Niemiec. Nie został zbyt ciepło przyjęty, ale dzięki nazwisku dostał dobrą pracę. Korzystał z życia. Ba, w pewnym momencie próbował nawet szantażować Adolfa. Groził, że ujawni jego wielką, rodzinną tajemnicę (chodziło o domniemane żydowskie korzenie fuehrera). Ostatecznie tuż przed wybuchem wojny zrozumiał, że musi uciekać. Tak trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie wspierał ruchy antynazistowskie.

Jego potomkowie żyją do dziś. Noszą nazwisko Stuart-Houston i ukrywają się przed światem. Nie chcą rozmawiać o swojej rodzinie i przeszłości, której tak naprawdę nie znają. Nie mają dzieci. Dzieci nie mają też potomkowie Angeli Hitler, Heiner Hochegger i Peter Raubal (i to właśnie owa przysięga, nieformalny pakt, do którego dołączyli też inni potomkowie znanych nazistów – patrz Dzieci Hitlera). Wszystko wskazuje więc na to, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat linia Hitlerów dobiegnie końca…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią rodu Hitlerów
– Lubisz dokumenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz gdzieś faszystów

Michał Zacharzewski

Przysięga Hitlerów, Pakt Hitlerów, The Pact, Le serment des Hitler, 2014, reż. Emmanuel Amara

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.