First Position

Mam tę przypadłość, że na balecie przysypiam, podobnie zresztą jak i na operze. Mimo to z wielką przyjemnością oglądam filmy poświęcone baletowi, chociażby Białego kruka, Czarnego łabędzia czy Balerinę. Potrafię docenić kunszt tancerzy oraz niezwykłe piękno ich wyćwiczonych ruchów. Film dokumentalny First Position pokazuje, ile pracy wymaga od nich dojście do mistrzostwa.

Reżyser Bess Kargman przygląda się kilku wybranym nastolatkom rywalizującym o nagrodę Youth America Grand Prix. To cenne wyróżnienie, otwierające drzwi najlepszych szkół baletowych na świecie. Kamera przygląda się kolejnym zajęciom, niekończącym się ćwiczeniom i próbom, śledzi młodych tancerzy podczas rozmów z rodzicami i nauczycielami, w trakcie zawodów i po nich. Są tu oczywiście chwile wzruszenia, ale i łzy rozpaczy, kiedy coś zaczyna boleć albo ważny układ nie uda się. Ot, życie.

Dlatego uważam, że First Position to idealny dokument dla szkół. Takich zwykłych, w których ławki okupują znudzone nastolatki nierozstające się ze swoimi telefonami i wściekłe, że ktoś każe im się uczyć. Film pokazuje bowiem życie ich rówieśników, którzy próbują coś zrobić ze swoim życiem, coś osiągnąć. Uświadamia jednocześnie, że sukces najczęściej bierze się z ciężkiej pracy, ale nawet i ona nie gwarantuje sukcesu. To bardzo cenna lekcja.

Szkoda, że dokument Bess Kargman jest mało odkrywczy i mówi o rzeczach, które przeciętny dorosły doskonale już wie (lub przynajmniej się domyśla). W dodatku jest przesłodzony, chwilami przypominający te wszystkie talent shows, w których wszyscy są utalentowani i wszyscy walczą o swoje marzenia. Tymczasem świat baletu, jak przecież każdy, ma swoją mroczniejszą stronę. First Position pokazuje kłody rzucane pod nogi (chociażby koszt baletek, 85 dolarów – często starczają na kilka dni), ale jak na mój gust pozostaje zbyt optymistyczny.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz balet
– Wierzysz w talent swojego dziecka

Odpuść sobie, jeśli:
– Odrzucają cię dziewczynki w tutu
– Nie masz ambicji i gardzisz tymi, co je mają

Michał Zacharzewski

First Position, 2011, reż. Bess Kargman

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.