Podróż na księżyc

Podczas spotkania Klubu Astronomów jego przewodniczący, profesor Barbenfouillis, rzuca śmiały pomysł wyprawy na Księżyc. Pięciu innych śmiałków przystaje na jego plan i buduje statek kosmiczny w kształcie wielkiego pocisku. Powstaje również gigantyczna armata, która posyła go w stronę Srebrnego Globu, oczywiście z naukowcami na pokładzie.

Księżyc dostaje pociskiem w oko. Badaczom udaje się jednak wydostać z kapsuły. Odkrywają, że mogą poruszać się po jego powierzchni bez jakichkolwiek specjalnych skafandrów. Zmęczeni podróżą zasypiają, co pozwala mieszkającym na Księżycu Selenitom zaplanować na nich atak. Dochodzi do bójki na pięści i parasole…

Podróż na księżyc z 1902 roku uchodzi za pierwszy film science-fiction w historii kina. Obraz powstał zaledwie kilka lat po wynalezieniu kinematografu, a już zawierał zwartą fabułę oraz zaawansowane jak na tamte czasy efekty specjalne. Także teatralne dekoracje przedstawiające słynny Srebrny Glob czy charakteryzację. Nakręcenie go kosztowało 10 tysięcy franków i zajęło trzy długie miesiące.

Georges Melies był jednak do tego świetnie przygotowany. Już w 1897 roku wybudował w Montreuil na obrzeżach Paryża studio filmowe, czy też raczej rozległą szklarnię zapewniającą dopływ światła słonecznego niezbędnego do kręcenia filmów. Powstawania Podróży na księżyc nadzorował od początku do końca. Sam zagrał główną rolę, zatrudnił aktorów lokalnych rewii i teatrów do odegrania postaci drugoplanowych, ściągnął też baletnice z Théâtre du Châtelet, które wcieliły się w gwiazdy i obsługę naziemną rakiety.

Wygrał, bo nakręcił film, który zapewnił mu ważne miejsce w historii rozrywki. Udowodnił światu, że kino to magia, że na ekranie wszystko może się wydarzyć, że obraz może uchodzić za dzieło sztuki i nieść treści satyryczne, antyimperialistyczne czy polityczne. I wreszcie – że może paść ofiarą piractwa, o czym Melies boleśnie się wówczas przekonał.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią kina
– Masz ochotę na coś bardzo retro

Odpuść sobie, jeśli:
– Księżyc bez Twardowskiego to dla ciebie nie księżyc
– Nie lubisz francuskiego kina. Chronicznie!

Michał Zacharzewski

Podróż na księżyc, Le voyage dans la Lune, 1902, reż. Georges Melies, wyst. Georges Melies, Victor Andre, Depierre, Bleuette Bernon

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.