Bierz forsę i w nogi

Nowy Jork, 1969 rok. Pięćdziesiąt lat temu! Woody Allen ma na swoim koncie reżyserski debiut oraz kilka komedii. Uchodzi przede wszystkim za zdolnego żydowskiego stand-upera, inteligenta potrafiącego żartować również z siebie samego. Niektórzy widzą w nim materiał na gwiazdę, inni uważają, że jest na tyle brzydki, że nigdy się do mainstreamu nie przebije. Woody zaś… kręci Bierz forsę i w nogi. Komedię, która zupełnie nie przypomina jego współczesnych filmów.

Bierz forsę i w nogi w konwencji mockumentary opowiada historię drobnego, niezbyt uzdolnionego rzezimieszka. Śledzimy więc ekranowe losy Virgila (Woody AllenPurpurowa róża z Kairu, Manhattan) i przysłuchujemy się wypowiedziom ludzi, którzy go znali, sąsiadom, rodzicom, strażnikom więziennym czy nauczycielom. Okazuje się, że to chucherko od początku prześladował pech. W dodatku odpadało wszystkim: kumplom ze szkoły, nauczycielom, sędziom, co zawsze kończyło się zniszczeniem jego okularów.

Virgil próbował w życiu wielu rzeczy, między innymi grania na wiolonczeli. „W ogóle nie ogarniał tego instrumentu. Chociażby dmuchał w niego”, twierdzi jego nauczyciel. Na szczęście pewnego dnia poznał piękną kobietę. „Była tak piękna, że po 15 minutach postanowiłem, że zostanie moją żoną, a po 30 minutach zrezygnowałem z buchnięcia jej torebki”, wspomina Virgil. Jakimś cudem zdobył jej serce i spłodził potomka, a potem musiał zarobić na jego utrzymanie. Tym samym jeszcze mocniej zaangażował się w działalność przestępczą…

To z Bierz forsę i w nogi pochodzi kultowa scena orkiestry maszerującej podczas pochodu i goniącego za nią z krzesełkiem Allena, a także próba ucieczki z więzienia z pistoletem zrobionym z mydła. Trafionych żartów jest znacznie więcej; często bazują na czystym absurdzie i bezczelnie logicznym łączeniu faktów. Jedno jest pewne – słynny nowojorski reżyser nie nakręcił wielu aż tak zabawnych filmów!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz komedie z domieszką parodii
– Śmieszą cię mockumentary
– Nie wierzysz, że kiedyś Woody Allen był szalenie śmieszny

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie masz poczucia humoru
– Allena cenisz tylko w dramatach

Michał Zacharzewski

Bierz forsę i w nogi, Take the Money and Run, 1969, reż. Woody Allen, wyst. Woody Allen, Janet Margolin, Marcel Hillaire, Lonny Champman, Jacquelyn Hyde

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Bierz forsę i w nogi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.