Jak wytresować smoka 3

Kiedyś wikingowie żyli z gwałcenia, palenia, mordowania i rabowania. Dziś na dobrą sprawę nie robią nic. Siedzą na jakieś ciasnej wyspie zawalonej aż po brzegi smokami, pól nie uprawiają, wypraw zbójeckich nie stosują, nawet trzody chlewnej nie trzymają, choć mięso razem z owymi smokami konsumują. Może zatem handlują złotem, grają na giełdzie lub żyją z e-wymuszeń? Niestety, Jak wytresować smoka 3 nic o tym nie wspomina.

Czkawka jest teraz wodzem wioski. Skupia się na ratowaniu smoków z rąk handlarzy, a w wolnych chwilach marzy o tajemniczym lądzie, o którym wspomniał mu kiedyś ojciec. Miałaby to być kraina, w której potężne gady mogłyby żyć bezpiecznie, cieszyć się wolnością i nie walczyć każdego dnia z okrutnymi ludźmi. Sprawa jest paląca, gdyż okrutny Grimmel – jeden z najlepszych łowców w historii – uparł się, że zabije wszystkie nocne furie. Innymi słowy chce poszatkować Szczerbatka, ukochanego smoka Czkawki!

Grimmel stosuje bardzo nietypową metodę działania. Otóż uwalnia białego smoka tej samej rasy, samiczkę, która ma oczarować Szczerbatka, a tym samym… No właśnie, tym samym co? Utrudnić życie Czkawce? Zwabić jego podopiecznego w bliżej nieznane miejsce? Scenariusz Jak wytresować smoka 3 ma swoje niedociągnięcia, ale najbardziej zaskakuje przesłanie. Otóż do złudzenia przypomina to z Ralph Demolka w Internecie, który wciąż jeszcze jest w kinach! Trzeba umieć odpuścić bliskim. Dać im możliwość swobodnego decydowania o sobie. Odejścia, życia własnym życiem. I chyba bardziej dotyczy to rozwodzących się rodziców niż znajomych, nie?

Trudno natomiast nie docenić technicznej maestrii tej produkcji. Jak wytresować smoka 3 zachwyca olbrzymią ilością detali, niesamowicie miękkimi ruchami wzorowanych na domowych futrzakach smoków, wreszcie feerii barw i niezwykle realistycznej wodzie. Film jest ucztą dla oczu, kopalnią całkiem niezłych żartów, fajnym pomysłem na weekend spędzony z dzieckiem. Szkoda, że ta seria dogorywa, notując w amerykańskim box-office coraz gorsze wyniki. Ale tak to już jest, jak się drenuje markę animowanymi serialami…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz tę serię
– Lubisz efektowne animacje komputerowe
– Chcesz pokazać dziecku, że każdy ma prawo do własnego życia

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na wikingowe klimaty

Michał Zacharzewski

Jak wytresować smoka 3, How to Train Your Dragon: The Hidden World, 2019, reż. Dean DeBlois

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Jak wytresować smoka 3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.