The Dating Project

Dokument The Dating Project nie przynosi ogromu informacji. Ba, prawie w ogóle nie niesie wiedzy. Przygląda się natomiast pewnemu zjawisku społecznemu, które w Stanach Zjednoczonych zatacza coraz szersze kręgi. Otóż młodzi ludzie przestają chodzić na randki. Nie łączą się w pary. Liczba singli wzrasta, podobnie jak i osób żyjących w bardzo nieformalnych związkach. I wcale nie wynika to z ich preferencji, raczej przyzwyczajenia do tego, że ludzi się traktuje się jak zdjęcia w Tinderze. Odrzuca lub zachowuje. Na trochę.

Autorzy The Dating Project nawiązali współpracę z doktor Kerry Cronin z Boston College, która z przerażeniem zauważyła, że studenci przychodzący na jej wykłady z filozofii nie potrafią randkować. Nie wiedzą, z czym się to wiążę i na czym polega, o czym można rozmawiać na randce i jakie zobowiązania ma się wobec wybranej osoby (nie będącej jeszcze żoną czy mężem). Dlatego właśnie młodzi ludzie unikają spotkań we dwoje. Wolą widywać się w grupie. Mają przyjaciół, czasami też bliskie osoby, z którymi „chodzą”. Tyle że nawet jeśli wylądują w łóżku, to bez zobowiązań. Dla nich szczera rozmowa jest trudniejsza niż seks.

Doktor Cronin zorganizowała specjalne zajęcia, w czasie których krok po kroku wyjaśnia tajniki randkowania. Wyznacza też swoim podopiecznym zadania – prace domowe, które każdy musi odrobić. Jakie? Podejść do kogoś nieznajomego i rozpocząć niezobowiązującą rozmowę. Umówić się z kimś na godzinne spotkanie. Wyznać komuś, co się do niego czuje. Dla młodych ludzi okazuje się to bardzo trudne, ale też pouczające. Są zadowoleni z tego, że ktoś na studiach oferuje im wiedzę praktyczną.

W The Dating Project prócz studentów doktor Cronin pojawiają się jeszcze trzy osoby – dwudziestolatka o meksykańskich korzeniach, która zwyczajnie nie ma z kim się umawiać, zapracowana trzydziestolatka uważająca się za osobę głęboko wierzącą, wreszcie czterdziestolatek z Los Angeles, który od dawna nie był na randce, gdyż się zraził płytkością związków z internetu. Opowiadają oni o swoich doświadczeniach i problemach, które uniemożliwiają im randkowanie, a w konsekwencji znalezienie osoby ukochanej.

Film dotyka ciekawego problemu, jednak wydaje mi się nieco zbyt płytki. Oczekiwałbym szerszego spojrzenia na zjawisko, jakiejś naukowej jego analizy. Skąd wynikają problemy z randkowaniem i jakim cudem tak wiele osób nie wie, na czym to polega? Niestety, The Dating Project tego nie oferuje, pozostając lekkim, przyjemnym dokumentem, który być może zachęci parę osób do pójścia na randkę. Bo to wcale nie jest trudne!

Zobacz, jeśli:
– Interesują cię dokumenty z zacięciem socjologicznym
– Też nie chodzisz na randki(ale chcesz zacząć)

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na głęboki i dociekliwy obraz
– Masz więcej niż 40 lat i dziwi cię nieobecność osób starszych w filmie

Michał Zacharzewski

The Dating Project, 2017, reż. Jonathan Cipiti

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “The Dating Project

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.