Zapowiedź

Rozbijający się na autostradzie samolot pojawił się na YouTube dobrych dziesięć lat temu. Przez kilka dni krążył po sieci niczym rasowy viral. Niektórzy zastanawiali się nawet, kiedy doszło do katastrofy i czemu milczą o niej media. Może to jakieś stare nagranie? Albo zadziałały na przykład chińskie władze? Wkrótce okazało się, że to tylko widowiskowy fragment filmu Zapowiedź. Przedsmak zwiastuna, który wkrótce trafił do sieci.

To nie jest film katastroficzny. Pochodzącego z Egiptu reżysera Alexa Proyasa interesowały nie ludzkie nieszczęścia, lecz umiejętność przewidywania przyszłości. To dzięki znajomości dat zaćmień słońca zbudowali swoją potęgę faraonowie. Później był jeszcze Nostradamus i cała masa religijnych wieszczów, którzy ostrzegali przed wojnami światowymi czy zamachami na papieża. Do dziś nie wiadomo, czy ich przepowiednie się sprawdziły. Stopień ich ogólności skutecznie uniemożliwia jednoznaczne rozstrzygnięcie tej sprawy.

Inaczej wygląda sprawa w Zapowiedzi. Oto grupka uczniów wydobywa tak zwaną kapsułę czasu, zakopaną 50 lat wcześniej przez dzieciaki z tej samej szkoły. Mają przejrzeć ich listy, a następnie spłodzić eseje na ich temat. Caleb przynosi do domu kartki zapisane tajemniczym kodem. Jego ojciec, profesor astrofizyki John (Nicolas CageKongresmen, Wrota zaświatów), ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że to precyzyjne daty oraz współrzędne rozmaitych katastrof. Głównie takich, które wydarzyły się po zakopaniu kapsuły! Do trzech nawet jeszcze nie doszło…

Film od początku trzyma w napięciu. Oryginalna fabuła raz po raz zaskakuje, a widz ma wielką ochotę dowiedzieć się, co będzie dalej. Bo John oczywiście stara się ostrzec świat przed nadchodzącą tragedią, która jego zdaniem będzie gigantyczna. Ostatnia katastrofa będzie jednocześnie ostateczną… I chyba dlatego całość rozczarowuje. Religijny kierunek, który obrał sobie Proyas, odziera Zapowiedź z tajemnicy, zaś finał jest naciągany. Dobrze chociaż, że prowadząca do niego droga okazuje się ekscytująca.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy z pogranicza nauki i science-fiction
– Kręcą cię przepowiednie

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz Cage’a za drewno bukowe lub brzozowe
– Uwierzyłeś w ten rozbity samolot

Michał Zacharzewski

Zapowiedź, Knowing, 2009, reż. Alex Proyas, wyst. Nicolas Cage, Chandler Canterbury, Rose Byrne, Lara Robinson, Nadia Townsend

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Zapowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.