Sześć stóp pod ziemią S02 (serial)

Drugi sezon świetnie przyjętego serialu zawsze jest trudny. Trzeba utrzymać poziom, nie zniechęcić widzów, a nie ma się już do dyspozycji oręża zwanego efektem zaskoczenia, postacie ma się dokładnie rozpisane, chwytliwe patenty zgrane. A jednak autorom Sześciu stóp pod ziemią udało się utrzymać widzów. Opowiedzieć dalsze losy bohaterów w sposób zajmujący, wzruszający i niekiedy również niepokojący, a zarazem bardzo inteligentny.

Teoretycznie nic się nie zmieniło. Każdy odcinek to czyjaś dramatyczna śmierć, po której następują przygotowania do ceremonii pogrzebowej. Jednocześnie Fisherowie żyją, jak żyli. Szukają szczęścia. Tak jak Ruth, która postanawia związać się z właścicielem pobliskiej kwiaciarni, Rosjaninem Nikolajem. Nate wciąż będzie miał problemy z Brendą i jej uzależnieniem od seksu, jednak sam też popełni błąd, który pociągnie za sobą zaskakujące konsekwencje. Związek Davida i Keitha wejdzie w nowy etap, obaj będą musieli podjąć szereg trudnych decyzji. A Claire zacznie szukać siebie i myśleć  wyborze uczelni. Gdzieś w tle rośnie napięcie związane z kryzysem finansowym firmy oraz kłopotami zdrowotnymi Nate’a.

Banał? Owszem, trochę tak to wygląda. Zwykłe życie ze wszystkimi tego konsekwencjami. Na szczęście autorzy Sześciu stóp pod ziemią bardzo umiejętnie prowadzą poszczególne wątki. Komplikują je, budując dramaturgię, a jednocześnie nie zrywając z realizmem. Przy okazji stawiają pytania o życie i śmierć, wiarę, miłość, odpowiedzialność wobec bliskich. Nie bez powodu niektórzy twierdzą, że drugi sezon serialu jest najlepszy ze wszystkich. Dramatyczny, wiarygodny, emocjonujący, bez żadnych niepotrzebnych udziwnień.

Swoją droga Sześć stóp pod ziemią to dość dziwne zjawisko we współczesnej telewizji, zwłaszcza na tle kręconych obecnie seriali. Właśnie dlatego, że jest prawdziwy. Nie ma tu superbohaterów czy błaznów, policjantów prowadzących skomplikowane dochodzenia, ludzi na wyjątkowych stanowiskach. Są zwykli ludzie. Zwykli i niezwykli. Umiejętnie wyważenie wszystkich elementów tej produkcji to jej największa zaleta. Coś, czego i dzisiejsi twórcy mogliby się uczyć…

Zobacz, jeśli:
– Oglądałeś pierwszą część
– Chcesz zobaczyć kawał historii telewizyjnej rozrywki

Odpuść sobie, jeśli:
– Pierwsza część cię znudziła
– Nie lubisz zakładów pogrzebowych
Michael C. Hall to dla ciebie Dexter i nikt inny

Michał Zacharzewski

Sześć stóp pod ziemią S02, Six Feet Under, wyst. Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodriguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

 

Jedna uwaga do wpisu “Sześć stóp pod ziemią S02 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.