Rudowłosa Sonja

Dwa filmy o Conanie – nakręcone na podstawie dzieł Roberta E. Howarda – miały olbrzymi wpływ na karierę zawodową Arnolda Schwarzeneggera. Zwalisty aktor do tego stopnia pasował do widowisk fantasy, że zaledwie rok po premierze Conana Niszczyciela zaangażowano go do innej produkcji według opowiadań tego samego autora. W Rudowłosej Sonji zagrał niejakiego Kalidora.

Akcja toczy się w odległej przeszłości w świecie znanym już z Conana. Rządzi nim okrutna królowa Gedren, która dąży do władzy absolutnej. I właśnie w tym celu wyciąga ręce po cenny i potężny talizman znajdujący się w starej świątyni. Jej żołnierze wybijają przy okazji wszystkie kapłanki, w tym Varnę, siostrę rudowłosej Sonji. A że rodzice i brat wojowniczki również zginęli z rąk Gedren, ta poprzysięga zemstę. W tej misji towarzyszyć jej będzie kilku dzielnych wojowników…

„Nudny, nieudolnie wyreżyserowany, a do tego źle obsadzony”, pisali tuż premierze dziennikarze. „To mój najgorszy film”, twierdził Schwarzenegger. „Kiedy moje dzieci się źle zachowują, zamykam je w ich pokoju i każę obejrzeć Rudowłosą Sonję dziesięć razy pod rząd. To dlatego są takie grzeczne”, żartował. Także widzowie przyjęli film niechętnie. W amerykańskim box office nie zwrócił nawet połowy kosztów produkcji. A jednak dziś cieszy się statusem kultowego, a w Hollywood myśli się o remake’u.

Spora w tym zasługa Schwarzeneggera, który do tego typu ról był po prostu stworzony. Jako Kalidor wypadł naturalnie i dzięki swojej osławionej tężyźnie fizycznej dodał rycerzowi wiarygodności. Gorzej z Brigitte Nielsen, skandynawską modelką, która prócz romansowania z gwiazdami kina niewiele zrobiła, by przejść do historii Hollywoodu. Gra słabo, wręcz sztywno. Co najwyżej dodaje Rudowłosej Sonji campowego uroku. Bo dziś właśnie tak się ten film prezentuje. Ma słabe efekty specjalne, źle zrealizowane walki, chwilami naiwne dialogi. Broni się klimatem. Ten dla widzów, którzy dorastali w latach osiemdziesiątych, jest nie do podrobienia.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz klasyczne kino fantasy
– Chcesz zobaczyć Schwarzeneggera w dobrej formie

Odpuść sobie, jeśli:
– Dotąd filmu nie widziałeś. Mocno się zestarzał
– Chcesz zobaczyć kobietę, za którą szaleli Schwarzenegger i Stallone. Jednocześnie!

Michał Zacharzewski

Rudowłosa Sonja, Czerwona Sonia, Red Sonia, 1985, reż. Richard Fleischer, wyst. Arnold Schwarzenegger, Brigitte Nielsen, Sandahl Bergman, Paul L. Smith, Pat Roach, Ronald Lacey

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

2 uwagi do wpisu “Rudowłosa Sonja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.