Szalony lot

W 1982 roku Clint Eastwood nakręcił przebojowy film sensacyjny Firefox. Opowiedział w nim historię pilota, który ma za zadanie ukraść supernowoczesny sowiecki myśliwiec bojowy. W 1998 roku Michael Dudikoff nakręcił obraz bardzo podobny. Jedyne, co zrobił, to odwrócił role. Jego bohater, Vince Conners, próbuje odzyskać myśliwiec typu stealth, który pożyczyli sobie libijscy terroryści.

W 2007 roku Steven Seagal nakręcił film jeszcze bardziej podobny. Szalony lot właśnie. Wciela się w nim w rolę pilota Johna Sandsa, który po brutalnej interwencji w sklepie monopolowym został wydalony ze służby, a wszystkie jego wspomnienia chemicznie skasowano. W tym samym czasie skorumpowany żołnierz Air Force kradnie prototypowy myśliwiec typu stealth i dowództwo dochodzi do wniosku, że Sands jest jedynym, który może go odzyskać. Mimo że na oko jest koło sześćdziesiątki i ma sporą nadwagę.

Czepiam się tej nadwagi, choć trzeba przyznać, że przed rozpoczęciem zdjęć do Szalonego lotu Seagal zrzucił ponad dziesięciu kilogramów. Zmienił dietę i pod okiem lekarzy znów zaczął ćwiczyć, skutkiem czego wygląda nieco lepiej niż we wcześniejszych produkcjach. Nie oznacza to jednak, że stał się lepszym aktorem. Nadal montażyści muszą pomagać mu w walkach, zaś wygłaszane przez niego dialogi brzmią drętwo. Tyle że są kiepsko napisane. Nie wiem, czy de Niro coś by z nich wykrzesał.

Sama fabuła bywa momentami kuriozalna, samolot potrafi rozpłynąć się w powietrzu i mimo wszystkich tych nowoczesnych technologii jest banalnie prosty w pilotowaniu. Sands radzi sobie z nim bez większego trudu. Nie radzi sobie natomiast z dwiema kobietami, których bójkę w pewnym momencie obserwuje. Nie interweniuje. Najwyraźniej boi się. I takich kuriozalnych scen jest w Szalonym locie więcej. Lepiej się o tym nie przekonywać. To jeden z najgorszych momentów kariery Seagala.

Zobacz, jeśli:
– Chcesz się ukarać
– Nie wiesz, jak kiepskie bywają filmy z Seagalem, i chcesz się o tym przekonać

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dowolny inny film do obejrzenia
– Oszczędzasz oczy

Michał Zacharzewski

Szalony lot, Flight of Fury, 2007, reż. Michael Keusch, Po-Chih Leong, wyst. Steven Seagal, Noah Lee Margetts, Ciera Payton, Alki David, Katie Jones

Ocena: 2/10

Polub nas na Facebooku!

 

3 uwagi do wpisu “Szalony lot

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.