Mężowie i kochankowie

Stan wojenny zastał Joannę Pacułę w Paryżu. Stamtąd wyjechała do Stanów Zjednoczonych i niemal od razu zaczęła grać w dużych hollywoodzkich filmach. Główne role szybko się jednak skończyły i już dziesięć lat później aktorka zmuszona była szukać propozycji w Europie. Także u Mauro Bologniniego, króla ambitnych włoskich erotyków.

W Mężach i kochankach zagrała Alinę, młodą, inteligentną kobietę, która żyje w niezbyt udanym związku z utalentowanym scenarzystą filmowym Stefano (Julian Sands). Pozornie są szczęśliwi, w praktyce w ich związku brakuje bliskości. Mężczyzna idealizuje swoją żonę, lecz nie pociąga go ona fizycznie, dlatego szuka szczęścia w ramionach kolejnych kochanek. W końcu i ona składa mu propozycję – pragnie „małżeńskiego urlopu” i zgody na romans z bogatym pianistą Paolem (Tcheky KaryoMaria Magdalena, Bella i Sebastian).

Oczywiście okazuje się to wcale nie takie proste, jak się wydaje. Mauro Bolognini tworzy bowiem kino wysmakowane i niegłupie, chwilami może nazbyt moralizatorskie, ale sprawnie napisane i opatrzone inteligentnymi dialogami. Do tego spójne od strony psychologicznej, co zawsze było mocną stroną włoskich twórców. Wrażenie robią również ilustracyjne zdjęcia Giuseppe Lanci, wpadająca w ucho muzyka Ennio Morricone, kostiumy zaprojektowane przez Armaniego.

Najciekawsze, że choć Mężowie i kochankowie są dramatem erotycznym, to zaskakująco dużo w nim niepokojącego napięcia. I Stefano, i Paolo to postacie mroczne i nieodgadnione. Każdy z panów prowadzi własną grę i ma własne cele. Jakie miejsce zajmuje w nich Alina? Tego nie zdradzę. Dodam jedynie, że Mauro Bolognini nie nakręcił już żadnego filmu. Uznał, że powiedział już wszystko, co miał w kinie do powiedzenia.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz włoskie kino erotyczne
– Z jakichś powodów interesują cię wdzięki Joanny Pacuły
– Albo Juliana Sandsa

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz rozbieranych dramatów
– Ani języka włoskiego

Michał Zacharzewski

Mężowie i kochankowie, La Villa del venerdi, 1991, reż. Mauro Bolognini, wyst. Julian Sands, Joanna Pacuła, Tcheky Karyo, Lara Wendel, Marco di Stefano, Ines Nobili

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Mężowie i kochankowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.