Wściekłe pięści

Bruce Lee zagrał zaledwie kilka dużych ról. Pierwszą był słynny Wielki szef, drugą Wściekłe pieści. W Hong Kongu obie produkcje zostały świetnie przyjęte, bijąc ówczesne rekordy popularności. Na amerykańskich dystrybutorach nie zrobiło to większego wrażenia. Doszło nawet do tego, że pracownicy National General Pictures pomylili ich tytuły. Wielkiego szefa wprowadzili do kin jako Fists of Fury, zaś Wściekłe pięści jako The Chinese Connection (nawiązanie do popularnego wówczas Francuskiego łącznika miało zapewnić obrazowi popularność). Nie przeszkodziło to obu filmom w zdobyciu popularności.

Pogardliwe traktowanie Chińczyków przez obcokrajowców jest zresztą treścią tej produkcji. We Wściekłych pięściach Lee wciela się w Chena Zhena, który na początku XX wieku wraca do rodzinnego Szanghaju i dziewczyny, którą tam zostawił. Na miejscu czeka na niego niezbyt wesoła wiadomość. Okazuje się, że jego dawny mistrz dopiero co zmarł. Podczas jego pogrzebu konkurencyjna, japońska szkoła walki upokarza zaproszonych gości. Zresztą pojawiają się podejrzenia, że mistrz został otruty na jej zlecenie. Chen poprzysięga zemstę…

Do historii kina przeszła scena, w której Chen kopnięciem z wyskoku rozwala wiszącą tuż przy parku tabliczkę z napisem „Psom i Chińczykom wstęp wzbroniony”. Nawet dziś wrażenie robią efektowne sceny walk, choć trudno nie zauważyć ich umowności. Współczesne kino przyzwyczaiło nas do znacznie mocniejszych kopnięć czy uderzeń. Tu bohater nieraz stacza pojedynek z wieloma ustawiającymi się do niego w kolejce przeciwnikami, i choć okłada ich, to zawsze się podnoszą i atakują dalej. Podobnych – realizacyjnych – reliktów przeszłości jest więcej. Film nie zestarzał się może jak Wielki szef, ale dziś ogląda się go zupełnie inaczej niż przed czterdziestu laty.

Wściekłe pięści to również doskonała okazja, by przyjrzeć się bliżej karierze tragicznie zmarłego aktora. Bruce Lee występował przez wiele lat. Zagrał mnóstwo trzecioplanowych ról i przebił się dopiero rolą Kato z serialu The Green Hornet, kręconego w latach sześćdziesiątych w USA. Wtedy jeszcze nie wykorzystał swojej szansy. Musiał wyjechać do Hong Kongu, by kino na poważnie się nim zainteresowało. Zdążył zagrać w zaledwie kilku filmach i zmarł w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach (reakcja alergiczna, ostra niewydolność kory nadnerczy). Wściekłymi pięściami zapisał się w pamięci swoich rówieśników. Pozostaje pytanie, czy dla młodych widzów tak szybko starzejące się obrazy pozwolą mu zostać postacią kultową…

Zobacz, jeśli:
– Wychowałeś się na Bruce Lee
– Jesteś chińskim patriotą (lub propsim działaczem)
– Lubisz stare filmy karate

Odpuść sobie, jeśli:
– Film widziałeś przed laty i boisz się, że zepsujesz sobie o nim zdanie
– Nie lubisz, jak ludzie się kopią i są dla siebie niemili

Michał Zacharzewski

Wściekłe pięści, Jing wu men, 1972, reż. Wei Lo, wyst. Bruce Lee, Nora Miao, James Tien, Maria Yi

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Wściekłe pięści

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.