Raport z Europy

Spokojnie. Nie chodzi o naszą Europę i raport o kondycji unii w kontekście nadciągającego kryzysu gospodarczego. Europa to również księżyc Jowisza! Jedna z prywatnych firm technologicznych podejmuje decyzję o wysłaniu tam grupy sześciorga astronautów. Oczywiście w celach badawczych, a wśród licznych zadań najciekawsza wydaje się próba odnalezienia korzeni życia na Ziemi. No bo nie może być tak, że kolebką życia jest Afryka!

W szóstym miesiącu trwania misji burza słoneczna doprowadza do uszkodzenia systemu komunikacyjnego. Kontakt z bazą urywa się, a podczas próby naprawienia urządzenia jeden z kosmonautów ginie. Reszta dociera na Europę, jednak ląduje w innym miejscu niż zakładano. Udaje się nawiercić wieczną zmarzlinę pokrywającą powierzchnię globu. Tajemniczy, jarzący się obiekt pojawia się wówczas w kadrze kamery…

Raport z Europy to klasyczne kino science fiction. O tyle ciekawe, że twórcy postawili nacisk na science (wiedzę) kosztem fiction (fikcji) i niemal wszystkie decyzje scenariuszowe konsultowali z naukowcami. W efekcie powstał obraz realistyczny, stroniący od tanich fajerwerków i naciąganych pomysłów. Wpływ na tę decyzję miał między innymi skromny budżet, który pozwolił im na wybudowanie makiety statku kosmicznego i… w sumie na niewiele więcej.

I właśnie osobom szukającym realistycznych obrazów podboju kosmosu Raport z Europy spodoba się najbardziej. Dbałość o drobne detale imponuje, ale zwykli widzowie, przyzwyczajeni do szybszego tempa i ciekawszych dialogów, mogą zwyczajnie się nudzić. W obsadzie uwagę zwraca Karolina Wydra, polska modelka mieszkająca od lat w USA i całkiem dzielnie sobie radząca. Kto widział serial Miasto zła, z pewnością ją kojarzy!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz realistyczne kino scence-fiction
– Doceniasz naukę w miejsce szybkiej akcji

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na emocje i pasjonującą zagadkę
– Jeszcze przed projekcją walczysz ze snem

Michał Zacharzewski

Raport z Europy, Europa Report, 2013, reż. Sebastian Cordero, wyst. Sharlto Copley, Michael Nyqvist, Anamaria Marinca, Christian Camargo, Daniel Wu, Karolina Wydra

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Raport z Europy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.