Tylko Bóg wybacza

Po rewelacyjnie przyjętym Drive Nicolas Winding Refn ponownie spotkał się z swoim ulubionym aktorem, Ryanem Goslingiem. Tym razem jednak nakręcił film niezwykle trudny w odbiorze, pełen drobnych detali, które trzeba zauważyć i odpowiednio zinterpretować, by zrozumieć całą historię. Dla większości widzów Tylko Bóg wybacza pozostaje więc chaotyczną i niejasną opowieścią, która obnaża rzekomą intelektualną pustkę duńskiego reżysera. Szkoda, bo film naprawdę sporo oferuje.

Opowieść snuta jest powoli i nie zawsze w oczywisty sposób. Sporo w niej z poetyki snu czy narkotycznych wizji idealnie pasujących do dusznej atmosfery największego miasta Tajlandii. Reżyser koncentruje się bowiem na losach pewnej amerykańskiej rodziny mieszkającej w Bangkoku. Niejaki Billy gwałci, a następnie morduje młodą, zaledwie szesnastoletnią prostytutkę. Jej ojciec za zgodą miejscowego komendanta zabija go. Wówczas na scenie pojawia się Julian, brat mordercy. Matka oczekuje od niego, że pomści brata. Tyle że nie pozwala mu na to sumienie.

Julian (Ryan Gosling) jest tu postacią tragiczną, rozdartą pomiędzy dwoma powinnościami. Oczekuje się od niego pociągnięcia za cyngiel, lecz on sam kieruje się  elementarnym poczuciem sprawiedliwości. I tak oto skąpany w mrocznej, ognistej poświacie Bangkok zamienia się w czyściec, a więc miejsce, w którym ludzie poddawani są próbie. Miejsce, w którym postacie pojawiają się, by za chwilę zniknąć, a kolejne sceny równie dobrze mogą dziać się na jawie jak i we śnie.

Tylko Bóg wybacza stara się wciągnąć widza w oniryczną, niepokojącą zabawę znaczeniami. Nicolas Winding Refn mnoży w tym celu symboliczne sceny i odziera bohaterów z emocji. W filmie siłą rzeczy niewiele się dzieje, a tempo jest jeszcze wolniejsze niż w Drive. Niektóre sceny powracają, w innych istotne okazują się na przykład kolory. To one mówią o uczuciach czy wręcz rolach bohaterów. W gąszczu aluzji łatwo jest się pogubić, dlatego warto obejrzeć film co najmniej dwa razy. Łatwiej wtedy zrozumieć, co tak naprawdę Refn chciał powiedzieć.

Wojciech Kąkol

Tylko Bóg wybacza, Only God Forgives, reż. Nicolas Winding Refn, wyst. Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas, Vithaya Pansringarm, Yayaying Rhatha Phongam

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Tylko Bóg wybacza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.