The American Side

Sensacja! Sensacja! Stuhr i Bachleda Curuś w amerykańskim filmie! Szkoda tylko, że nie ten Stuhr, a Alicja załapała się na rolę drugoplanową. W dodatku nie gra Polki, bo… to fałszywy Stuhr gra Polaka. Prowadzi ją nawet do polskiej knajpy z polską muzyką i polską piwnicą z polskim piwem i różnymi dziwnymi polskimi gratami, które udało się znaleźć scenografom w rejonie Buffalo. Najzabawniejsze, że The American Side nie jest komedią. To rasowy kryminał w stylu neo-noir!

Charlie Paczynski jest detektywem, ale razem z zaprzyjaźnioną striptizerką Kat zajmuje się również szantażowaniem facetów na tyle naiwnych, by ulec czarowi dziewczyny. Pewnego dnia panna znika. Główny bohater usiłuje ją odnaleźć, lecz spóźnia się – wpada jedynie na jej ciało. Trop prowadzi do kilku tajemniczych kobiet uwikłanych w sprawę zaginionego wynalazku Tesli (naukowca, nie producenta samochodów). Wiele osób chce położyć na nim łapę i nie cofną się przed niczym. A zabić to dla nich jak splunąć.

Uwagę zwraca stylizacja. Z jednej strony mamy bowiem czasy współczesne, z drugiej strony Charlie wygląda jak żywcem wyjęty z kryminałów rodem z lat siedemdziesiątych. Nosi wąsa, nie wyjmuje papierosa z ust, nie korzysta z telefonów komórkowych, za to zawsze ma przy sobie drobne do automatu. Metody działania również ma tradycyjne. W swoim zagraconym biurze bywa bardzo rzadko, działa w terenie, rozmawiając z ludźmi. Kiedy trzeba, potrafi przywalić. Częściej jednak bierze nogi za pas, bo jak bohater Chinatown nie jest żadnym karateką-komandosem. Nawet zadyszkę miewa.

Twórcy The American Side nieraz odwołują się do klasyki literatury oraz kina amerykańskiego, umiejętnie stylizują dialogi i ciekawie prowadzą aktorów. Zbyt często jednak pozwalają, by akcja rozwijała się powoli. Jasne, kino noir nie miało obłąkanego tempa, ale czasy się zmieniły i niepotrzebne dłużyzny bolą. Wrażenie robią ciekawe zdjęcia Franka Barrery, pokazujące mało znane zakątki Buffalo oraz amerykańską stronę wodospadu Niagara. Trochę szkoda, że film przeszedł niezauważony. Nie jest wybitny, ale to całkiem ciekawa produkcja w stylu nazywanym przez Amerykanów hard-boiled.

Wojciech Kąkol

The American Side, reż. Jenna Ricker, wyst. Greg Stuhr, Camilla Belle, Matthew Broderick, Alicja Bachleda Curuś, Robert Forster, Robert Vaughn

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

2 uwagi do wpisu “The American Side

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.