Pożegnanie z językiem

Nikt już nie zabierze Jean-Lucowi Godardowi miejsca w historii kina. Jeden z czołowych twórców francuskiej nowej fali zapisał się w niej takimi produkcjami jak Do utraty tchu, Alphaville czy Pogarda. Nakręcił je w latach sześćdziesiątych. Później miał jeszcze udane produkcje, ale od dobrych dwóch dekad podoba się głównie krytykom. Pożegnanie z językiem również spotkało się z ciepłym przyjęciem recenzentów, podczas gdy masowa publiczność film zbojkotowała. Moim zdaniem nie dała się nabrać.

Pożegnanie z językiem nie jest filmem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Bliżej mu do artystycznego kolażu czy trójwymiarowej instalacji video niż tego, co zazwyczaj oglądamy w kinach. Chaotyczny montaż, przeplatające się ze sobą całkowicie przypadkowe sceny, urywający się dźwięk, masa zdjęć prześwietlonych bądź z nadmierną saturacją sprawiają, że ogląda się je z trudnością. W połowie historia niby zamienia się w metaforę, ale nie wiadomo, czemu ona ma służyć. Z recenzji, które przejrzałem, jednoznacznie wynika, że każdy widzi tu co innego.

Teoretycznie jest tu jakaś fabuła. Pojawia się samotny mężczyzna i zamężna kobieta, dochodzi do zbliżenia, kłótni, pojawia się też mąż bohaterki. Ktoś kogoś zabija. Część linii dialogowych tłumaczona jest w podpisach, część po prostu nie pojawia się i jest to świadomy zabieg twórców. Reżyserowi bardziej niż na historii zależy na pokazywaniu gołej głównej bohaterki oraz psa, który wałęsa się bez celu po okolicy, robi kupy albo patrzy się na ukrytych za obiektywem twórców jak na skończonych idiotów.

Całości nie brakuje okazjonalnego humoru, jednak jest to humor toaletowy. Mam wrażenie, że niektórych recenzentów bawi to, że wielki twórca dowcipkuje na tak niskim poziomie. Całość oczywiście ma charakter satyry, wygłupu czy wręcz żartu z kina. Zastanawiam się tylko, kto tu jest obiektem dowcipu. My czy też może ci, którzy uważają Pożegnanie z językiem za arcydzieło.

Wojciech Kąkol

Pożegnanie z językiem, Adieu au langage, reż. Jean-Luc Godard, wyst. Jessica Erickson, Héloise Godet, Zoé Bruneau

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Pożegnanie z językiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.