Części zamienne

W Stanach Zjednoczonych imigrantami nazywa się sąsiadów z południa, z reguły nielegalnie przekraczających granicę i pracujących na czarno w najgorzej płatnych zawodach. Niby ci, którzy nie łamią prawa, mogą całymi latami żyć na przyzwoitym poziomie, założyć rodzinę, posłać dzieci do szkoły, ale… nie wszystkim się to udaje. Wystarczy popełnić drobny błąd, by narobić sobie problemów.

Bohaterami Części zamiennych są dzieci imigrantów uczące się prowincjonalnej szkoły średniej w Arizonie. Każdy z nich próbuje znaleźć sobie pomysł na życie, jednak raz po raz stykają się z niewidzialnymi ścianami. Są biedniejsi i uważani za gorszych. Wychowani w niepełnych rodzinach, wciąż czekają na swoją szansę. Tak jak odrzucony przez wojsko Oscar, który za wszelką cenę chce się wybić, osiągnąć coś w życiu. Dlatego właśnie postanawia szukać swojej szansy w zawodach podwodnych robotów.

Do współpracy nauczyciela, który przyszedł do szkoły na zastępstwo, a także kilku podobnych mu wyrzutków. Każdy z nich posiada nieco inne umiejętności, jednak wzajemnie całkiem nieźle się uzupełniają. Problem w tym, że nie mają pieniędzy na projekt, a ich konkurentami nie są uczniowie innych szkół średnich, lecz czołowych amerykańskich uniwersytetów. Czy grupka raczej przeciętnych dzieciaków oraz niewierzący w nich nauczyciel mają szansę w pojedynku z ekipą mózgów z MIT?

Siłą tego filmu jest to, że powstał na podstawie prawdziwej historii. To bardzo dobrze czuć. Problemy bohaterów nie są spektakularne, raczej zwyczajne. Zwyczajni są też bohaterowie oraz szkolna kadra. Nikt tu nie robi niczego na pokaz, nie uśmiesznia na siłę dialogów, nie dorzuca niepotrzebnych fajerwerków. Humor płynie ze scen o charakterze anegdoty. Takich, które z pewnością się wydarzyły. Fajnie jest też zobaczyć na ekranie nieco zapomniane gwiazdy – Marisę Tomei i Jamie Lee Curtis. Partneruje im młody Carlos PenaVega, były wokalista zespołu Big Time Rush.

Wojciech Kąkol

Części zamienne, Spare Parts, reż. Sean McNamara, wyst. Carlos PenaVega, Esai Morales, George Lopez, Marisa Tomei, Jamie Lee Curtis, J.R. Villarreal

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

4 uwagi do wpisu “Części zamienne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.