Brahman Naman

Amerykanie gustują w komediach o chłopakach, którzy do pięknych nie należą, za to marzą o pierwszych doświadczeniach seksualnych. Na tym patencie bazowała przecież popularna w latach osiemdziesiątych Zemsta frajerów, a także pochodząca z przełomu wieku seria American Pie. Dekadę później pojawił się Supersamiec, a dziś Netflix próbuje bawić widzów za pomocą Brahman Naman. To produkcja przeznaczona na rynek indyjski i przez to naprawdę oryginalna.

Akcja filmu toczy się w latach osiemdziesiątych w Bengaluru, jednym z największych indyjskich miast. Trzech kumpli ze szkoły spotyka się codziennie na ławeczce stojącej przy ruchliwej ulicy. Siedzą w klapeczkach i koszulkach z kołnierzykami, lekko przygarbieni, niemodnie ostrzyżeni. Przyglądają się samochodom i dziewczynom, zagadują do przechodzących znajomych. Nie wyglądają na podrywaczy, wręcz przeciwnie, są chłopakami, od których płeć piękna trzyma się z reguły z daleka. Ich pasją są bowiem quizy. Frajdę sprawia im przerzucanie się faktami i informacjami, często całkiem bezużytecznymi.

Wiedza ta pozwala im brać udział w szkolnych konkursach. W jednym z nich udaje im się przebić na szczebel krajowy. Wyjazd z miasta będzie okazją do nawiązania nowych znajomości. A wszystko to w świecie, w którym istnieją przecież dodatkowe podziały, chociażby kastowe. Stąd Brahman Naman opowiada zupełnie inną historię niż American Pie, inne są przemyślenia bohaterów, sposób ich myślenia. Dla nas, wychowanych w kulturze prawie-amerykańskiej, to ciekawe doświadczenie.

W Indiach przyjęto film ciepło. Wielu recenzentów urodzonych w latach siedemdziesiątych twierdziło, że Brahman Naman stanowi dla nich powrót do czasów młodości. I właśnie dlatego to zupełnie inna produkcja niż wspomniane na wstępie amerykańskie komedie. Wciąż zabawna, w dodatku poruszająca podobne tematy, jednak – pomimo swojej egzotyki – znacznie bardziej życiowa. I to stanowi jej największą wartość.

Wojciech Kąkol

Brahman Naman, reż. Qaushiq Mukherjee, wyst. Shashank Arora, Tanmay Dhanania, Chaitanya Varad

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Brahman Naman

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.