Czeka na nas świat

Przez kina Czeka na nas świat przefrunął niezauważony. Niewiele pomogła mu również premiera telewizyjna, bo w nocy tylko nieliczni polują na polskie kino. Co innego YouTube. Dostępne w sieci fragmenty zapewniły bohaterom komedii Roberta Krzempka nie tylko fanów, ale i naśladowców. Słynna sztafeta alkoholowa, podczas której kilku facetów wypija po pół litra i próbuje obiec stadion, zasługuje dziś na miano sceny kultowej.

Czeka na nas świat to ponury, ale i zabawny obraz polskiej rzeczywistości, kraju beznadziei, braku perspektyw, biedy i bezrobocia. Trzydziestoletni Piotrek jest tego idealnym przykładem. To facet bez pracy, bez przyszłości i pomysłu na życie. Trwa dzięki rencie mamy, lecz kiedy ta wyjeżdża do sanatorium, nieoczekiwanie zostaje bez środków do życia. Z pomocą przychodzi mu wówczas kumpel, proponując świadczenie usług erotycznych starszym paniom. Pomysł upada, w brzuchy wciąż burczy.

Rzeczywistość, w której żyje Piotrek, do złudzenia przypomina naszą. Tyle że pokazaną w krzywym zwierciadle. Ot, szczury po herbacie, które bohaterowie przechowują do kolejnego wykorzystania, czy chociażby przygotowywana przez nich zupa chlebowa. Na ekranie pojawia się też słynna sonda uliczna oraz komis mięsa. Bardzo przydatna rzecz. Rano człowiek kupuje pół kilo, idzie do pracy i dowiaduje się, że nie dostanie już ani złotówki. Wraca do domu i wciąż ma mięso. Może oddać je do komisu i przynajmniej część wkładu odzyskać.

Film jest absurdalny i chaotyczny, miejscami bardzo siermiężny, a jednocześnie zabawny. Zabawny, ale i smutny. W doskonały sposób pokazuje polską rzeczywistość sprzed kilkunastu lat. I, co najważniejsze, nie jest oskarżeniem pod adresem polityków. Winni tej rzeczywistości jesteśmy my sami. Niezdolni do działania, otumanieni, pozbawieni pomysłów. Banda cwaniaczków i ludzi bez wiary w siebie. Doskonała diagnoza!

Wojciech Kąkol

Czeka na nas świat, reż. Robert Krzempek, wyst. Sebastian Pawlak, Jadwiga Lesiak, Henryk Gołębiewski, Cezary Żak, Bartosz Żukowski

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.