Roman Polański. Ścigany i pożądany

Reżyserski geniusz Romana Polańskiego nie budzi wątpliwości. Urodzony w Paryżu polski reżyser nakręcił wiele wspaniałych filmów, którymi zapewnił sobie stałe miejsce w historii kina. Życia nie miał łatwego. Kiedy miał cztery lata, jego rodzice uciekli z Francji przed antysemickimi nastrojami. Zamieszkali w Krakowie, gdzie zastała ich wojna. Trafili do getta. Matka reżysera zmarła w Oświęcimiu, ojciec zaś przeszedł Mauthausen. Po wojnie ożenił się po raz drugi i wyparł się syna, zostawiając mu jednak środki do życia.

Polański chciał być kolarzem, jednak zrezygnował z kariery sportowej po tym, jak niemalże zabił go krakowski seryjny morderca Janusz Dziuba. Zaczął za to występować w audycjach radiowych, wreszcie zdał do łódzkiej filmówki. Sukces Noża w wodzie pozwolił mu opuścić kraj. Filmy kręcone we Francji i Wielkiej Brytanii okazały się przepustką do Hollywood, gdzie Dziecko Rosemary spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Polański ożenił się też po raz drugi. Spodziewająca się jego dziecka Sharon Tate została jednak zamordowana przez rodzinę Charlesa Mansona.

Z załamania nerwowego długo wychodził. W końcu udało mu się odnieść sukces i „Chinatown” przyniósł mu aż jedenaście nominacji do Oscara. Parę lat później wybuchła sprawa Samanthy Gailey, trzynastoletniej dziewczynki uwiedzionej i zgwałconej w willi Jacka Nicholsona. Film dokumentalny Roman Polański. Ścigany i pożądany w sposób bezstronny opowiada o tym wydarzeniu. Skupia się na faktach – przypominając zeznania ofiary, opisując sam proces, a także czasy. Przypomina, że reżyser początkowo nie przyznał się do winy, później negocjował ugodę i chciał dobrowolnie poddać się karze, jednak sędzia uwielbiający procesy celebrytów grał w swoją własną grę.

Do dziś sporo się mówi o Polańskim w kontekście tych wydarzeń. Rok temu minister Ziobro próbował doprowadzić do jego ekstradycji, jednak sąd odrzucił jego wniosek. Komentując tę sprawę, warto obejrzeć Roman Polański. Ścigany i pożądany. Wiedzieć, jak wyglądała historia, by móc w obiektywny sposób zgodzić się z nim lub nie. Nie znając faktów, człowiek ogranicza się do tępego powtarzania sloganów. Dopiero znając je, śmiało może interpretować i oceniać.

Wojciech Kąkol

Roman Polański. Ścigany i pożądany, Roman Polanski: Wanted and Desired, reż. Marina Zenovich

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Roman Polański. Ścigany i pożądany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.