Kasacja

zdalaRemigiusz Mróz w ciągu zaledwie kilku lat dołączył do grona najpopularniejszych polskich pisarzy. Tworzy trochę tak jak Andrzej Pilipiuk – szybko, wręcz instynktownie, w dowolnym gatunku. Na swoim koncie ma już kryminały, powieści historyczne i science-fiction. I nie bawi się w psychologię czy wytrwałe badania opisywanych miejsc czy czasów. Wszelkie niedociągnięcia maskuje wartką akcją i humorem. To się sprawdza. I to sprawdza znakomicie.

Kasacja to pierwszy tom serii kryminalnej, której bohaterem jest Kordian Oryński. Młody chłopak tuż po studiach prawniczych trafia do jednej z najlepszych warszawskich kancelarii, pod niezbyt opiekuńcze skrzydła Joanny Chyłki. Prawniczka nie tylko wymyśla mu nową ksywkę – Zordon – ale również przydziela niezwykle trudną sprawę. Podejrzany został odnaleziony we własnym mieszkaniu z parą zamordowanych młodych ludzi. Najprawdopodobniej spędził przy ich ciałach kilka dni. Jakby tego było mało, odmawia wszelkiej współpracy. Nie chce zeznawać, nie chce się bronić, właściwie to nie mówi nic. Jak mu pomóc? Jak udowodnić, że jest niewinny?

Mróz to z pewnością nie jest Krajewski, który z niebywałym pietyzmem opisuje przedwojenne życie. Autor Kasacji pisze prosto, dynamicznie, w dość jednoznaczny sposób portretując swoich bohaterów. Chyłka jest więc ostrą, szalenie wyrazistą, ale w gruncie rzeczy poczciwą kobietą, Zordon zaś ciapowatym dyletantem, któremu nie brak jednak samozaparcia. Obydwoje stanowią ciekawy duet, wiecznie sobie dogryzający,  ale niezwykle sympatyczny. Czytelnik od razu zaczyna im kibicować, tym bardziej, że ich rywale zdecydowanie grają nie fair.

Książka trzyma w napięciu i wciąga, skutkiem czego połyka się ją w ciągu paru wieczorów. Oferuje kilka zaskoczeń i tyleż samo zwrotów akcji, wątki sensacyjne skutecznie zastępując prawniczymi kruczkami. Bohaterowie nie są bowiem herosami rodem z powieści sensacyjnych, ich orężem są przepisy. To dzięki nim oraz prowadzonemu przez nich nieoficjalnemu śledztwu walka o tytułową kasację wydaje się mieć sens. Czym się jednak zakończy i czy Chyłka będzie zadowolona ze swojego podopiecznego, trzeba przekonać się osobiście…

Joel

Kasacja, Remigiusz Mróz

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Kasacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.