Zwrotnik Raka

zdalaTo powieść – legenda. Wydana w 1934 roku pierwsza część trylogii Henry’ego Millera wywołała olbrzymi skandal obyczajowy. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obłożył ją nawet zakazem publikacji na terenie USA z powodu zbyt śmiałych wątków erotycznych. Mało tego, podróżni nie mogli przywozić jej sobie z Francji, samo jej posiadanie było nielegalne!

Minęło osiemdziesiąt lat i treść Zwrotnika Raka przestała budzić aż takie kontrowersje. Ludzie przyzwyczaili się do wulgarnego języka, a także erotyki czy wręcz pornografii. Ba, poszukują jej nawet, o czym świadczy oszałamiająca popularność grafomańskich 50 twarzy Greya. Jak na tym tle prezentuje się klasyk? Czy Miller jest w stanie zaciekawić współczesnych czytelników czy też stanowi już relikt przeszłości, godny uwagi teoretyków literatury i nikogo więcej?

Ano właśnie. Książka stanowi rodzaj dziennika, opowieści o osobistych przeżyciach autora z lat 1930-34. Miller mieszkał wtedy w Paryżu, obracał się w kręgach lokalnej bohemy, głodował i biedował, od czasu do czasu przyjmując drobne zlecenia bądź podejmując pracę redaktora. Sporo czasu spędzał wśród ludzi z marginesu społecznego, w tym prostytutek. Kobiety uprzedmiotawiał, siebie samego opisywał jako człowieka zdecydowanie wyjątkowego, kombinował i cwaniakował, pławił się w otaczającym go brudzie. To, co pisał, z całą pewnością było odważne. Nikt wcześniej nie był aż tak szczery i z taką otwartością nie poruszał prywatnych tematów. To zapewne przyniosło mu sukces.

Bo w rzeczywistości Zwrotnik Raka jest książką słabą. Nieciekawą, męczącą, pewną pogubionych wątków oraz naiwnych wywodów filozoficznych, dziś często budzących co najwyżej uśmiech. Niewiele tu również Paryża. Opisy, jakie serwuje autor, pasowałyby zapewne do większości ówczesnych dużych europejskich miast. Brak wreszcie spójnej akcji. Owszem, da się wyłowić niebanalne zdania, ciekawe spostrzeżenia czy zabawne sytuacje przybliżające czytelnikowi ówczesną rzeczywistość, ale jest ich zbyt mało, by męczyć się

Joel

Henry Miller, Zwrotnik Raka

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Zwrotnik Raka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.