Magnetyczne tornado

zdalaPrzez długie lata tornada przedstawiano w filmach w dość banalny sposób – jako potężne wiatry niszczące wszystko na swojej drodze. Ostatnie lata przyniosły długo oczekiwaną rewolucję. Trąby powietrzne i inne gwałtowne zjawiska pogodowe mogą nieść ze sobą już nie tylko krowy (jak w pamiętnym Twisterze), ale na przykład rekiny… albo wszystko, co metalowe. Na taki właśnie pomysł wpadli autorzy budżetowego Magnetycznego tornada.

Pewna firma pracuje nad nowym, tanim źródłem energii. Chce wykorzystywać rozbłyski słoneczne do generowania olbrzymich ilości prądu. Nieoczekiwanie jednak na Słońcu dochodzi do eksplozji i na ziemię trafia tak potężny ładunek, że… powstaje tytułowe magnetyczne tornado. Niemal od razu rusza ono w kierunku Filadelfii, niszcząc po drodze wszystko, co się nawinie, i jest metalowe, od noży przez samochody po olbrzymie wieże ciśnień. Podobne zjawiska pojawiają się w innych częściach świata. Do walki z nimi ruszają służby porządkowe oraz naukowcy, a wśród nich Michael Edwards (nieco zapomniany Lou Diamond Phillips).

Nie ma co ukrywać – Magnetyczne tornado to kolejna z tandetnych, tanich i absurdalnych produkcji stacji telewizyjnej SyFy. Wszystkie charakteryzują się absurdalną fabułą, tandetnymi efektami specjalnymi oraz licznymi schematami, do których widzowie najwyraźniej są już przyzwyczajeni. Widok nienaturalnie rozpadających się budynków czy ścian pękających niczym w filmie animowanym raczej nikogo nie zachwyci. Nie licząc tych osób, które nie zwracają uwagi na takie detale i świetnie bawią się, widząc wieżę Eiffela w częściach.

Także i tym razem scenariusz jest na bakier z logiką i nawet niezbyt dobrze obeznany w prawach fizyki widz od razu zauważy szereg niekonsekwencji i naciągnięć. Autorzy nie ukrywają jednak, że ich produkcji nie należy traktować serio. To od początku miał być lekki film, który można obejrzeć po trzech piwach i śmiać się przy nim do rozpuku. Wbrew pozorom tego typu produkcje mają wielu fanów. Pirania 3DD, Rekinado czy Zombiebobry przyniosły twórcom niezłe dochody. Magnetyczne tornado też miało niezłą widownię. Ale tym już powinni zająć się socjologowie…

Wojciech Kąkol

Magnetyczne tornado, Metal tornado, reż. Gordon Yang, wyst. Lou Diamond Phillips, Nicole de Boer, Greg Evigan, Stephen MacDonald

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Magnetyczne tornado

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.