Pierś

zdalaPhilip Roth już od wielu lat uchodzi za murowanego kandydata do nagrody Nobla z literatury. Wiadomo jednak, że Akademia niechętnie nagradza „murowańców” i częściej wskazuje autorów mało znanych bądź – tak jak w tym roku – nieoczywistych. Trochę szkoda, bo 83-letni Roth najlepsze powieści ma już za sobą i prawdopodobnie nigdy już nie zostanie wyróżniony. Z drugiej strony zdobył uznanie znów, osiągnął sukces komercyjny i na pewno przejdzie do historii XX-wiecznej literatury. Czego więcej chcieć?

Mikropowieść Pierś napisał w 1972 roku, a więc trzy lata po Kompleksie Portnoya, któremu zawdzięcza sławę oraz miano czołowego skandalisty amerykańskiej literatury. Jej głównym bohaterem jest profesor literatury David Kepesh, człowiek cierpiący na liczne frustracje seksualne. Pewnego dnia ten nieszczęśnik zapada na dziwną chorobę, w wyniku której zamienia się w ważącą kilkadziesiąt kilogramów kobiecą pierś. Ląduje w szpitalu, gdzie jest karmiony dożylnie. Odwiedzany przez rodzinę, przyjaciół i kochankę, snuje fantazje seksualne dotyczące jednej z pielęgniarek…

Niektórzy krytycy dostrzegli w Piersi nawiązania do Nosa Mikołaja Gogola, inni twierdzili, że to odpowiedź na Przemianę Kafki. Jedni chwalili bezkompromisowość autora oraz celność obserwacji, drudzy zwracali uwagę na jego odwagę i odejście od przyzwyczajeń czytelników. No bo powiedzmy sobie szczerze – nawet w latach siedemdziesiątych historia faceta, który zamienia się w pierś z olbrzymią brodawką, musiała budzić zdziwienie i chęć do postukania się w głowę.

Oczywiście Pierś należy traktować z rezerwą, jako rodzaj żartu. Jednak Roth nie traktuje swojego bohatera niepoważnie – wręcz przeciwnie, chwilami opisuje go z patosem. Odmalowuje go jednocześnie jako osobę pełną kompleksów, przeżywającą prawdziwy dramat. Losy profesora opisuje też w dwóch kolejnych powieściach, Nauczycielu pożądania oraz Umierającym zwierzęciu. Oczywiście wcześniejsze, bo ileż można pisać o piersi…

Joel

Pierś, Philip Roth

Jedna uwaga do wpisu “Pierś

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.