W ciemność. Star Trek

zdalaPowrócili. Po raz drugi powrócili. Kirk, Spock, Scotty i cała reszta. Są młodsi niż wiele lat temu i zdecydowanie bardziej beztroscy. Beztroscy do tego stopnia, że widz w pewnej chwili zaczyna się zastanawiać, co odbiło Federacji. Dlaczego powierzyli tak nowoczesny statek nieodpowiedzialnemu młokosowi i kompletnie nieprzystosowanemu do życia uszatkowi?

No cóż, na ich obronę znajduję tylko jedno. Czasy są ciężkie. Klingoni rozpychają się w swoim układzie i podbijają kolejne planety. Niektóre prymitywne cywilizacje zdążają ku samozagładzie bądź są niszczone przez czynniki zewnętrzne. A w Londynie jakiś bubek przeprowadza zamach na supertajną bazę, o której nikt – wliczając w to wspomnianego bubka – wiedzieć nie powinien. Koniec końców musi się nim zająć Kirk.

W ciemność. Star Trek to wielkie widowisko. Efektowne i napakowane akcją, ze świetnymi efektami specjalnymi i przewidywalną, choć ciekawą fabułą. Jego mocną stroną są też elementy komediowe, znacznie mocniej wyeksponowane niż w pamiętnym serialu. Znikło natomiast pokojowe przesłanie serii oraz jej lekko filozoficzne spojrzenie na rzeczywistość. Najwyraźniej na tego typu czary nie ma już miejsca we współczesnym kinie.

Nie ma też miejsca na to, co stanowiło siłę serialu Następne pokolenie. Eksploracja odległych zakątków kosmosu znikła niemal zupełnie. Tu większość akcji toczy się na pokładzie Enterprise oraz na Ziemi. Bohaterowie odwiedzają też Klingonów, ale ich wizyta szybka i mocno wybuchowa. Nie ma czasu, by zachwycić się jej krajobrazem czy przyjrzeć się bliżej jej mieszkańcom. W ciemność. Star Trek na tym traci. Staje się kolejnym dobrym, lecz banalnym filmem akcji. Czy to dużo, czy mało?

Michał Zacharzewski

W ciemność. Star Trek, 2013, reż. J.J. Abrams, wyst. Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin

Ocena: 7/10

3 uwagi do wpisu “W ciemność. Star Trek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.